Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ford: nové světlomety dohlédnout dál do zatáčky

Automobilka Ford hledá nové způsoby, jak usnadnit řízení za tmy. Výsledkem je lepší nasvícení prostoru před vozem, zejména na křižovatkách.

Jízda v noci, zejména na neznámé silnici s mnoha zatáčkami, může být stresující. Řada lidí se takové zkušenosti raději zcela vyhne. Ford nicméně hledá nové způsoby, jak řízení za tmy usnadnit a zpříjemnit.

Nejprve společnost přišla s nastavováním světelného paprsku podle dopravního značení. Výsledkem je lepší nasvícení prostoru před vozem, zejména na křižovatkách.

Nyní technici z evropského výzkumného a vývojového střediska Fordu testují technologii, která fakticky ukazuje vozu cestu na základě údajů o poloze v reálném čase. Inteligentní prediktivní světlomety svítí do blížících se zatáček ještě předtím, než si jich všimne řidič. Rychle a efektivně tak odhalí potenciální nebezpečí nebo ostatní účastníky provozu.

Jak to funguje

K přesné identifikaci blížících se zatáček využívají pokročilé světlomety polohové údaje GPS, moderní technologie a vysoce přesné údaje o geometrii vozovky.

Algoritmus počítá trajektorii i rychlost vozu a proaktivně upravuje směr světelného kuželu tak, aby optimálně nasvítil zatáčky a křižovatky.

Na úsecích, kde nejsou údaje o poloze k dispozici, využívá systém k inteligentnímu osvětlení vozovky stávajících technických řešení adaptivního osvětlení na bázi kamery a údajů o natočení volantu.

Výzkumníci široce využívali digitální simulace, které ve virtuálním prostředí napodobují reálný svět. Simulátor přesně vypočítá dopady a odrazy světla ve skutečném světě, což technikům pomáhá optimalizovat technologii pro potřeby řidičů.

„Díky technologii prediktivního osvětlení, kterou vyvíjíme, by jízda za tmy mohla někdy v budoucnu spočívat jednoduše v tom, že pojedete tam, kam svítí vaše světlomety. Tento nový systém na bázi mapových a polohových údajů je dalším krokem k naplnění našeho cíle, aby jízda v noci nebyla o nic složitější a více stresující než ve dne.“

Zdroj: FORD CZECH REPUBLIC
2.květen 2021