Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ford Transit slaví čtyřicítku

Nejprodávanější dodávka Evropy, Ford Transit, letos dosáhla dvou v milníků své kariéry. Model jednak slaví toto úterý čtyřicáté výročí, jednak nedávno překročil hranici pěti milionů vyrobených kusů.

Dodávka se stala v řadě zemí úspěšnějším artiklem, než osobní Fordy. Během uplynulých čtyřiceti let se dodávka stala nedílnou součástí podnikatelského života Evropy. Její první exempláře spatřily světlo světa přesně 9. srpna 1965. Na svoji dobu unikátní byl společný vývoj a souběžná výroba ve Velké Británii a v Německu, které později nahradilo Turecko. Transit se v minulosti často chlubil moderními technologiemi: V osmdesátých letech minulého století se pod jeho kapotou objevily rychloběžné vznětové motory se systémem přímého vstřikování nafty, v devadesátých letech přišly přeplňované DI agregáty s přímým vstřikováním a bez mechanické vazby na pedál plynu.

Dvě továrny
Ve výbavě dodávek se poměrně rychle objevovaly i nejmodernější bezpečnostní prvky: tříbodový bezpečnostní pás i pro prostřední sedadlo; sedadla, jejichž konstrukce zabraňuje podklouznutí osob pod bezpečnostním pásem a předpínače bezpečnostních pásů. Transity se rychle prosadily do všech sfér společenského života – v podnikání, ale i ve službách policie, nemocnic, hasičských sborů a záchranných sborů. Dodávka se dnes vyrábí ve dvou lokalitách: V závodě v britském Southamptonu a v moderní továrně v Kocaeli v Turecku, kde se výroba současných modelů rozjela v roce 2001.

Nejprodávanější model
Pro automobilku Ford představuje Transit v řadě zemí nejprodávanější model. John Fleming, prezident evropské větve koncernu, prohlásil: „Před čtyřiceti roky byl Transit nepopsanou knihou – znalci přitom ale okamžitě postřehli, že tento model přichází se zcela novými standardy. Díky systematickému využívání nejmodernějších technologií byl vůz vždy lídrem celého svého segmentu a tuto výsadní roli hraje dodnes. Dodávka je dnes v celém světě synonymem pro spolehlivý, vytrvalý a robustní užitkový vůz pro nejtěžší práci.“ O postavení tohoto stroje podle jeho slov hodně vypovídá i fakt, že na mnoha trzích se jméno „Transit“ stalo obecným označením pro užitkový van.
(eha)
19.srpen 2005