Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Francie zvažuje daň na dieselové motory

Francie vytáhla do boje proti dieselovým motorům. Ekologové argumentují tím, že jemné částice ve zplodinách z naftových motorů výrazně zvyšují riziko infarktu a také rozvíjejí astma u dětí.

Ve Francii se proto mluví o zavedení daně z dieselových motorů. Ta by ale podle vlády znamenala velkou ekonomickou zátěž pro automobilový průmysl, který je už teď v krizi.

Ministr pro oživení průmyslu Arnaud Montebourg odmítl zavedení daně na dieselové motory s tím, že by to ohrozilo už tak stagnující automobilový průmysl. Francouzské automobilky, zejména Peugeot Citroën, mají postavenu výrobu z velké části právě na těchto typech automobilů.Bitva ekologů tím ale nekončí.

Zavedení daně požaduje několik členů vlády s argumentem, že dieselové motory mají stejně negativní vliv na lidské zdraví jako azbest.Premiér Jean-MarcAyrault připustil, že vláda o těchto možnostech jedná, ale žádné opatření nebude přijato dříve než v roce 2014.

Automobilka PSA Peugeot Citroën hlásí ztrátu 5 miliard eur a bude propouštětVýrobce vozů Peugeot a Citroën chce do tří let vyrábět auta na vzduch.

6.březen 2013