Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Frankfurt slibuje 82 světových premiér

Novinářským dnem začíná v úterý 15. září tradiční frankfurtský autosalon. K vidění má být více než 80 světových premiér. Akce potrvá až do 27. září.

Největší podzimní autosalon, který se ob jeden rok střídá s pařížskou přehlídkou, nabídne expozice 753 vystavovatelů, včetně 62 automobilek ze 30 zemí. Organizátoři čekají kolem 750.000 návštěvníků, což je o 150.000 méně než na minulém ročníku. Podle prezidenta německé asociace automobilového průmyslu Matthiase Wissmanna bude akce zaměřena na snižování zátěže na životní prostředí a zároveň na naznačení cest, jak ven z ekonomické krize. 

    Vedle Superbu bude Škoda Auto u svého stánku lákat na letos na jaře představený model Yeti a návštěvníci se zřejmě dočkají i Octavie na LPG. Další v Česku vyrábějící automobilka, Hyundai, mimo jiné uvede nástupce úspěšného sportovně užitkového vozu Tucson pod označením ix35, který bude vyrábět závod sesterské automobilky Kia ve slovenské Žilině. Koncept vozu byl k vidění již na jaře v Ženevě. 

    Očekávanou novinkou je také nový Opel Astra, mezi menšími vozy se představí nový Citroen C3, Fiat Grande Punto nebo Kia Venga, jejíž výrobu chystají v severomoravském závodě Hyundai v Nošovicích. Mezi velkoprostorovými vozy se utkají Ford C-Max a Peugeot 5008. 

    Hybridním vozům se budou věnovat expozice hned několika automobilek. Vedle tradičních, jako je Toyota nebo Honda, představí hybridní vozy i BMW, Mercedes nebo Peugeot, který bude prezentovat koncept kombinace dieselového a elektrického agregátu. Velký zájem organizátoři čekají o znovuzrozenou východoněmeckou legendu Trabant, která má být vybavena elektromotorem místo neekologického dvoutaktu. 

    Na své si přijdou i milovníci sportovních a luxusních vozů. Ferrari představí nástupce modelu F430 pod označením 458 Italia, Aston Martin zase model Rapide, který by měl konkurovat Porsche Panamera. Porsche přijde s novou sportovní verzí modelu 911 a Rolls-Royce s menším modelem Ghost. Audi odhalí nové pětidveřové kupé A5 Sportback a BMW model 5 Gran Tourismo. 

    Autosalon bude pro veřejnost otevřený od čtvrtka 17. září do neděle 27. září. Předcházet budou dva odborné dny. Vstupné vyjde na 13 eur (asi 330 Kč), o víkendech pak na 15 eur (zhruba 380 Kč).
24.září 2009