Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Gentleman silnic loni odměnil pět hrdinů

Říká se, že na českých silnicích chybí ohleduplnost. Projekt Gentleman silnic ale ukazuje, že je mezi námi stále spousta lidí, kterým není jejich okolí lhostejné.

V průběhu roku 2021 ocenil celkem pět účastníků silničního provozu. Každý z nich prokázal velkou odvahu, když neváhal a přispěl k záchraně lidského života po vážné dopravní nehodě. Pojďme si tyto inspirativní příběhy připomenout.

Bývalý motocyklový závodník zachránil řidiče a pacienta při nehodě sanitky 

V úseku mezi obcemi Soběsuky a Neurazy na Plzeňsku nezvládl řidič sanitky řízení na mokré vozovce a skončil mimo ni. Naštěstí jel kolem Josef “Sršeň” Šiler a havarovaného vozidla si všiml. Zavolal pomoc a až do příjezdu záchranných složek udržoval zaklíněného řidiče při vědomí.

Bývalý závodník, kaskadér a nyní majitel motoškoly byl ve správný čas na správném místě. Zásadní byl podle jeho slov přehled, který je potřeba za volantem i na sedle motocyklu neustále udržovat. „Pravidelně lidem při kurzech opakuji, aby si dávali pozor i na to, co se děje za nimi,“ zdůraznil respektovaný odborník s tím, že sanitku zahlédl až ve zpětném zrcátku.

„Naštěstí osud přihrál mužům v sanitce na pomoc právě Josefa Šilera. Byl pohotový a celou situaci vyřešil s chladnou hlavou,“ řekla na slavnostním předávání ocenění Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

Zachránil život kamarádce, která uvízla v potopeném autě

V blízkosti vodní elektrárny v Nymburce nezvládl mladý řidič řízení a sjel ze srázu do řeky Mrliny. Do auta, které se odrazilo od protějšího břehu a převrátilo se na střechu, začala rychle natékat voda. Uvnitř se v tu chvíli nacházelo pět lidí. Jen čtyřem z nich se ale podařilo ze zatopeného vozidla vyplavat. Na sedadle spolujezdce zůstala zaklíněná dívka v bezvědomí.

Bylo obrovským štěstím, že jedním ze spolujezdců byl David Soběslav, který se pro dívku několikrát potopil. „Chytil jsem ji za bezvládnou ruku a prudce trhnul, abych ji z auta dostal. I za cenu, že jsem jí tím mohl ublížit. Hlavně jsem jí chtěl zachránit,“ přiblížil dramatickou situaci. To se mu podařilo. Po několika pokusech ji vytáhl zpod vodní hladiny a kamarádka díky němu přežila bez jakýchkoli trvalých následků.

„Jsem bytostně přesvědčen, že se jedná o naprosto výjimečný čin,“ vyjádřil svůj obdiv ředitel územního odboru Nymburk Marek Šmíd. „Nemohu nalézt ta správná slova, která by dostatečně vyjádřila můj vděk,” dodala maminka zachráněné dívky.

Pomohli řidiči a cestujícím z autobusu, který smetlo tornádo  

Červnové tornádo, které zasáhlo jih Moravy, smetlo ze silnice nedaleko obce Mikulčice linkový autobus. Ten se několikrát převrátil přes střechu a skončil na boku. Uvnitř se v momentě nehody nacházel řidič a dvě mladé dívky. Starší z nich měla otevřenou zlomeninu ruky a pohmožděné nohy, byla ale schopná chůze. Hůře dopadli těžce zraněný muž a školačka, která zůstala pod zdemolovaným vozem zaklíněná. Naštěstí byli nablízku Roman Fiala a Pavel Maloušek. Dívku vyprostili a poskytli zraněným potřebnou první pomoc.

Právě vyprošťování teprve čtrnáctileté dívky, která měla po nárazu přeražené obě nohy, bylo pro muže nejnáročnější. „Obávali jsme se toho, že jí přenesením uškodíme. Nevěděli jsme, jaká všechna zranění má, jestli nemůže mít poraněnou páteř. Zohýbaný vrak se ale mohl každou chvíli převrátit. Navíc byla v šoku a podchlazená. Proto jsme se rozhodli jednat,” vysvětloval Roman Fiala.

„Pánové prokázali velkou odvahu. Věřím, že jejich pohotovost a duchapřítomné jednání budou pro ostatní inspirací,” uvedla ředitelka projektu Ivana Buriánková. „Hodonínsko dodnes s následky tornáda bojuje. Poslední měsíce pro nás byly opravdu náročné a jsem nesmírně rád, že máme možnost touto cestou poděkovat lidem, kteří navzdory nebezpečí pomáhají ostatním,” připojil se ředitel Územního odboru Hodonín František Klimus.

Poskytl první pomoc muži, který za jízdy zkolaboval

Na pražské Štěrboholské spojce zkolaboval osmdesátiletý řidič. Jeho odstavené vozidlo naštěstí zpozoroval projíždějící Arnošt Kolman. Když zastavil a za volantem spatřil bezvládného muže, okamžitě zavolal záchranku a začal mu poskytovat první pomoc. Vytáhl ho z auta a až do příjezdu policie prováděl srdeční masáž.

„Automobil stál uprostřed vozovky, navíc neměl ani zapnutá výstražná světla. Napadlo mě, že si tam někdo hraje s telefonem, nebo se třeba snaží nastavit navigaci,“ uvedl. „Pomalu jsem k vozidlu dojel, podíval jsem se dovnitř a uviděl jsem podivně zkrouceného pána,” popisoval nepříjemnou situaci. Řidič se nehýbal a vypadal, jako kdyby spal. Ve skutečnosti se mu ale zastavilo srdce.

„Přál bych si, aby i tento příběh připomněl účastníkům silničního provozu, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás,” uvedl při předávání ocenění Tomáš Lerch, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy.

Zdroj: Antonín Rosa
10.leden 2022