Kategorie
Značky
Regiony
 
 

GM a Chrysler chtějí po Kanadě miliardy dolarů

Kanadské divize problémových amerických automobilek General Motors a Chrysler žádají jako pomoc od kanadské vlády a samospráv až deset miliard kanadských dolarů (téměř 180 miliard Kč). Manažeři automobilek to uvedli v noci na sobotu.
  
Podniky se snaží přežít nebývalou krizi, která kvůli propadu poptávky postihla celé odvětví.  Automobilky chtěly pomoc již dříve. Nový požadavek ale představuje výrazně vyšší sumu; Kanada na konci minulého roku slíbila odvětví čtyři miliardy CAD.
 
    Chrysler, který novou žádost podal v pátek, dodal, že se od začátku roku situace v Kanadě ještě zhoršila. GM zveřejnil svůj záměr na internetu bez konkrétních detailů. Pomoc žádá proto, aby nemusel v Kanadě zavírat další továrny. Přesto se počet zaměstnanců GM Canada do roku 2010 sníží na 7000 z 20.000 v roce 2005.
 
    Koncerny sužuje nebývalý propad prodeje na trhu, který je mezi Kanadou a Spojenými silně provázaný. Kanadský trh situace tolik nepostihla. Ale trh USA dostal největší rány v posledních týdnech; za leden se tam propadl prodej o 27 procent. Přitom se v USA prodává devět z deseti aut vyrobených v Kanadě, napsala agentura Reuters.
5.březen 2009