Kategorie
Značky
Regiony
 
 

GM má prý šanci vyhnout se bankrotu

Největší událostí nastávajícího týdne bude boj o budoucnost automobilky GM. Firma by se ještě mohla vyhnout bankrotu, řekl dnes agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací.

 Dodal, že zprávy o tom, že vláda hodlá nasměrovat GM k bankrotu již příští týden, jsou předčasné. O takovémto vládním plánu informoval list Washington Post s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. 

    Podle zdroje agentury Reuters ale stále platí, že GM má do konce tohoto měsíce čas na vypracování plánů restrukturalizace, na jejichž základě buď obdrží další pomoc od vlády, nebo bude muset požádat o ochranu před věřiteli. 

    GM se ve čtvrtek dohodla s americkým odborovým svazem United Auto Workers (UAW) na změnách v pracovních smlouvách i ve financování zdravotní péče. Dohoda, kterou ještě musí schválit členové svazu, by automobilce mohla pomoci vyhnout se bankrotu. 

    Dnes se automobilce podařilo uzavřít prozatímní dohodu o snižování nákladů rovněž s kanadským odborovým svazem Canadian Auto Workers. Největší věřitelé dnes ale oznámili, že plánují odmítnout návrh, podle kterého by měli výměnou za dluhopisy v hodnotě 27 miliard dolarů získat v automobilce jen zhruba desetiprocentní podíl. Věřitelé již minulý měsíc uvedli, že usilují o získání 58procentního podílu. 

    GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.
 
4.červen 2009