Kategorie
Značky
Regiony
 
 

GM požádala o schválení emise akcií

NEW YORK/DETROIT, (Mediafax) – Americký automobilový gigant General Motors (GM) učinila velký krok ve snaze splatit kontroverzní dluh vůči daňovým poplatníkům a požádala o schválení primární emise akcií. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Emise bude zároveň kritickým testem administrativy prezidenta Baracka Obamy, která doufá, že 50miliardovou dolarovou záchranu automobilky bude moci prezentovat jako finanční úspěch. Obchodování s akciemi by mělo začít v období mezi pozdním říjnem a americkým svátkem Díkuvzdání, který připadá na 25. listopadu. Je dokonce možné, že by mohlo začít těsně před klíčovými listopadovými volbami do amerického Kongresu. Vláda a GM ale jakékoliv spojené s datem voleb popřely.

Automobilka již dříve uvedla, že hodlá akcie umístit na New York Stock Exchange (NYSE) a na Toronto Stock Exchange (TSX).

Americké ministerstvo financí plánuje prodat zhruba 20 procent akcií. Tímto krokem by se měl snížit její podíl v GM pod 50 procent. Vláda v minulosti poskytla automobilce pomoc v objemu 50 miliard dolarů (963 miliardy Kč), z toho za 43 miliard dolarů (828 miliardy Kč) získala 61 procentní balík akcií. Agentura Reuters uvedla, že pokud by američtí daňoví poplatníci měli získat zpět, co do automobilky vložili, musela by tržní hodnota GM dosáhnout 70 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Emise akcií General Motors by mohla být největší primární emisí od vstupu vydavatele kreditních karet VISA v březnu 2008, jejíž emise dosáhla objemu 19,7 miliardy dolarů (379,54 miliardy korun). Podle očekávání by emise akcií GM mohla vynést až 20 miliard dolarů (385,32 miliardy korun).

30.srpen 2010