Kategorie
Značky
Regiony
 
 

GM prý jedná o opětovném převzetí Delphi

Největší americká automobilka General Motors, která nyní zápasí se slabou poptávkou a nedostatkem hotovosti, jedná o opětovném převzetí části továren dodavatele součástek Delphi. Toho před deseti lety vyčlenila ze svých aktivit. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. 

Společnost Delphi se od GM oddělila v roce 1999 a od roku 2005 působí v režimu bankrotové ochrany před věřiteli. GM se podle jednoho ze zdrojů obává, že Delphi by mohla své továrny uzavřít, pokud nebude mít dostatek hotovosti. Delphi vyrábí tisíce klíčových součástek pro automobily GM. 
 

Americká vláda automobilce GM přislíbila nízkoúročené půjčky v celkové hodnotě 13,4 miliardy dolarů. Firma však musí do 17. února předložit restrukturalizační plán, jenž by měl prokázat její životaschopnost a zajistit splacení úvěrů. Podle jednoho ze zdrojů má být jednání o znovuzískání části Delphi součástí tohoto plánu.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Prodej osobních aut v USA se v lednu propadl o 37 procent na 656.976 vozů.

19.únor 2009