Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Grand Veteran letos opět v Bohnicích

Akce Grand Veteran se bude letos tradičně konat v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích, hlavním dnem bude sobota 27.4. 2019. Program byl upřesněn 23. dubna na tiskové konferenci v Autoklubu ČR.

Letošní ročník Grand Veteran 2019 představí téměř celou pozemní historickou mobilitu. K vidění budou nejen historické automobily a motocykly, ale také historická kola, autobusy, traktory, a dokonce i sportovní a závodní auta.

Celý projekt je nejenom ukázkou historické mobility, ale také představením velkého potenciálu, který veteránské aktivity nabízejí. Ať už v oblasti výchovy dětí a mladé generace, kulturních představení s historickými vozidly nebo bohatého života klubů historických vozidel. Letošní Grand Veteran je také příkladem dosud ojedinělé spolupráce mezi dvěma největšími subjekty sdružující kluby historických vozidel v České republice, tedy Federaci klubů historických vozidel ČR a Autoklub České republiky.

Na své si přijdou nejen zájemci o tuto techniku, ale doslova celé generace. Pro nejmenší děti jsou připraveny tvůrčí dílničky, kde si děti budou moci vyrobit vlastní autíčko a vyzkoušet své rukodělné dovednosti a znalosti. Mohou zde získat také svůj první dětský řidičský průkaz a za místní dětskou měnu si užijí zábavu v dětských buggy nebo v historickém autobusu z muzea MHD ve Střešovicích. Zábavný program ekonomické gramotnosti pro děti je připravován ve spolupráci s Českou národní bankou ku příležitosti 100 let československé koruny. Pro ženy jsou připraveny kosmetické koutky, kde budou moci využít péči profesionálních kosmetiček.

V rámci celodenní akce bude sehráno představení znázorňující 100 let od vzniku československé koruny. Využita k tomu budou historická vozidla, která jezdila na silnicích v době v době první republiky. Hlavním kulturním bodem programu bude však komponované představení spojené s listopadovou sametovou revolucí roku 1989.

K vidění bude několik autentických vozů z období sametové revoluce a krátce po ní, např. služební vozidlo BMW 735 iL z kolony Václava Havla, Tatra 613 a další. Vozidla, která budou součástí jednotlivých scén, propůjčí členové historických autoklubů a muzeí. Kromě individuálních majitelů budou k vidění vozidla z Retroautomuzea Strnadice a jejich oddělení VB.

Hranou scénu bude dokreslovat dobová hudba, komentáře a dobová videa promítaná na velkoplošnou obrazovku. Na akci se účastní další sbírky – Muzeum auto veteránů rodiny Samohýlů, Sdružení historických sanitek, Veteran aréna Olomouc, Historické motocykly Hradní stráže a další.

Za tým Grand Veteran se těší:

MUDr. Jaroslav Větvička, ředitel Grand Veteran, viceprezident FKHV ČR

Ing. Pavel Fiala, prezident FKHV ČR

JUDr. Jan Šťovíček, Ph.D., prezident AČR

Zdroj: TK Grand Veteran, Autoklub ČR, Erich Handl
24.duben 2019