Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Hyundai a Kia neplánují stavbu závodu v USA

Jihokorejská Hyundai Motor Group neplánuje v nejbližší době výstavbu nové továrny ve Spojených státech. Oznámil to šéf skupiny Čong Mong-ku, který tak popřel rostoucí spekulace na trhu.

Hyundai Motor Group je mateřskou firmou automobilek Hyundai Motor Co. a Kia Corp., které jsou společně podle prodeje pátou největší automobilkou na světě. “Nemáme nyní žádné plány (na stavbu nové továrny v USA),” řekl Čong novinářům na letišti v Soulu před svým odletem do USA.

Čong dlouhou dobu tvrdil, že automobilka neplánuje žádnou expanzi výroby, minulý týden však poznamenal, že společnost se poohlídne, zda nejsou někde v zahraničí příležitosti k rozšíření výroby. Okamžitě se tak objevily spekulace, že automobilka zvažuje výstavbu nové továrny v USA. Podle analytiků je kapacita výroby firmy v USA nyní nízká, což se letos negativně promítá i do jejího podílu na trhu a prodeje.

Čongova slova potvrdil agentuře Reuters i další vysoký představitel Hyundai Motor Group Kim Jong-hwan. Ten uvedl, že firma úzce sleduje situaci na americkém trhu, vážně však o novém závodě neuvažuje. Pouze loni zavedla ve svém závodě v Alabamě třetí směnu.

Skupina Hyundai v minulých letech globální ekonomické recese díky levným a stále kvalitnějším vozům překonávala konkurenty jako Toyota nebo General Motors. Nyní ale její vývoz trpí růstem jihokorejského wonu v kombinaci s propadem japonského jenu. Firma má navíc chronické potíže s odbory ve svých domácích továrnách, které stále vyrábějí přes 40 procent její produkce. To vše firmu nutí, aby stále více výroby přesouvala do zahraničí.

V USA má automobilka závody v Alabamě a Georgii. Další zahraniční továrny má v Indii, Turecku, Číně, ale také v České republice a na Slovensku.

10.květen 2013