Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Hyundai začne výrobu v Nošovicích na podzim

Krajský úřad v Ostravě povolil zkušební provoz automobilového závodu, který v Nošovicích na Frýdecko-Místecku buduje společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech. Korejská továrna tak bude moci začít se zkušební výrobou v říjnu.

Integrované povolení nabylo právní moci v těchto dnech. Týká se ochrany životního prostředí a tedy je jedním z mnoha dalších souhlasných vyjádření příslušných úřadů, které musí investor k zahájení zkušebního provozu získat, řekl tento týden na konferenci v pražském hotelu Internacional mluvčí firmy Petr Vaněk. Nošovický závod bude vyrábět až 300 000 vozů ročně. Sériovou výrobu chce firma rozjet ještě do konce letošního roku.

 

Přestože se povolení krajského úřadu týká pouze oblasti ochrany životního prostředí, je podle Vaňka nejvýznamnějším krokem ke spuštění zkušebního provozu závodu. "Zkušební provoz bude spuštěn teprve po získání dalších souhlasných vyjádření příslušných úřadů, například týkajících se bezpečnosti práce, protipožární ochrany a podobně," sdělil. Do konce června si výstavba výrobního závodu vyžádala investice v přepočtu za více než 13 miliard korun (573,4 milionů eur). Automobilka zahájila nábor na druhou směnu. Dosud zaměstnala asi 1270 lidí především z Moravskoslezského kraje. Celkové investice na výstavbu mají dosáhnout 1,1 miliardy eur.

 
Se zahájením sériové výroby se původně počítalo až v prvním čtvrtletí příštího roku. Společnost se však snažila proces výstavby nošovického závodu co nejvíce uspíšit. Firma se nevyhnula ani postihům; stavební úřad například Hyundai vyzval k zastavení některých prací, které společnost prováděla v rozporu se stavebním povolením. To se týkalo mimo jiné stavby plynovodu a potrubního mostu. Bez potřebného povolení automobilka začala stavět také výrobní halu svého subdodavatele.

 
Jihokorejský Hyundai tvoří společně se svou dceřinou společnosti Kia Motors šestou největší automobilku na světě. Kia spustila předloni v prosinci sériovou výrobu vozů u slovenské Žiliny. Hyundai Motor začala před nedávnem stavět i v Rusku, kde by měla spustit výrobu v roce 2011 a produkovat 100 000 vozů ročně.

 

31.srpen 2008