Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Jihočeský Bosch s dvojnásobným ziskem

Největší český výrobce komponentů, českobudějovický Robert Bosch, loni téměř zdvojnásobil zisk na 940 milionů Kč z předchozí půl miliardy. Tržby strojírenského podniku, patřícího stejnojmennému německému koncernu, se zvýšily o osm procent na 9,53 miliardy Kč.

Přispěl k tomu růst výroby nádržových čerpacích modulů, plynových pedálů a sacích modulů. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin. 

Téměř veškerá produkce směřovala do zahraničí, převážně pro odběratele v EU, jimiž jsou významné evropské automobilky. Část výrobků podnik exportoval i na trhy USA a jihovýchodní Asie. Zpráva dále uvádí, že koncem roku Bosch rozjel výrobu zpětných palivových vedení a rozdělovače paliva. Letos k tomu přidal vstřikovací a dávkovací modul pro čištění dieselových výfukových plynů.Společnost se loni stala nejvýznamnějším jihočeským exportérem. Podle žebříčku CZECH TOP 100 skončila na 20. příčce největších tuzemských vývozců. Mezi stovkou nejvýznamnějších podle tržeb obsadil Robert Bosch 69. příčku.

 

Do vývoje loni firma investovala 490 milionů Kč, meziročně o 144 milionů více. Oproti roku 2005 to byl dokonce nárůst o čtvrt miliardy korun. Robert Bosch nyní chystá rozšíření výroby. V následujících šesti až sedmi letech chce proto přijmout dalších až 300 lidí. Uplatnění najdou především v nedávno zahájené produkci systému snižujícím emise u dieselových motorů.Robert Bosch je největší firmou v Jihočeském kraji. V Českých Budějovicích, kde působí od roku 1992, zaměstnává přes 2000 lidí. Jeho odběratelem jsou vedle prakticky všech evropských, i některé japonské, asijské a jihoamerické automobilky. Základní jmění podniku činí 177,4 milionu korun.Elektrotechnická skupina Bosch, která se zabývá zejména výrobou autodílů, loni zvýšila v ČR tržby o sedm procent na 1,3 miliardy eur, tedy v přepočtu 32,7 miliardy Kč. Celosvětově skupině Bosch se 270.000 zaměstnanci vzrostl loni obrat o šest procent na 46,3 miliardy eur.

2.srpen 2008