Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Juříček otevřel v USA továrnu na vodík

Českými podnikateli založená United Hydrogen Group (UHG) v USA spustila továrnu na výrobu zkapalněného vodíku (LH2). Na investici ve výši 40 milionů dolarů se významnou měrou podílí společnost Brano Group. UHG v USA buduje infrastrukturu pro vozidla s palivovými články (FCEV).

Pod hlavičkou společnosti United Hydrogen Group (UHG) byla za účasti velvyslance České republiky v USA Hynka Kmoníčka, předsedy představenstva Brano Group Pavla Juříčka, generálního ředitele UHG Vladimíra Přerada a mnoha významných zástupců státu Tenessee a města Charlestonu slavnostně přestřižena páska nové továrny na zkapalněný vodík (LH2). Z investice 40 milionů USD přišlo 30 milionů USD z České republiky.

Společnost United Hydrogen Group byla založena v roce 2007 čtyřmi českými podnikateli. Má čtyři dceřiné firmy, které podnikají v oblasti výroby a prodeje vodíku. Od roku 2009 se vodík vyrábí přímo v lokalitě současného umístění výrobního závodu. V roce 2016 se jedním z hlavních investorů stala společnost Brano Technik, dceřiná organizace Brano Group, která v současné době má ve vlastnické struktuře podíl 44 %.

Společnost UHG před deseti lety vsadila na rozvoj alternativních systémů pohonu automobilů. Dceřiná společnost UHG, společnost United Hydrogen Fuels (UHF) buduje ve Spojených státech infrastrukturu plnicích stanice na vodík pro vozidla s palivovými články FCEV. Provozuje například vzorovou plnicí stanici na vodík na letišti JFK v New Yorku. „Vodíková ekonomie získává na významu. V Kalifornii už jezdí na vodík 5000 vozidel,“ uvedl Vladimír Přerad.

Společné partnerství bude využívat vzájemné synergie v automobilovém průmyslu. Brano Group poskytuje UHG významnou pomoc při zkoušení vodíkových technologií v dopravě a průmyslu, ale také pomoc při zahájení podnikání v Evropě prostřednictvím české dceřiné společnosti United Hydrogen. UHG plánuje výstavbu deseti plnících stanic v Kalifornii a následně pokračovat ve výstavbě plnících stanic na vodík po celých USA. Dále je také v plánu výstavba minimálně tří jednotek na výrobu kapalného vodíku (LH2) ve spolupráci se společností Olin Corporation napříč celými USA.

„Nějaké kolony na zkapalněný vodík existují, například na výrobu z vody. Ale v provedení, kdy nakupujete špinavý vodík a čistíte ho a zkapalňujete, je první,“ uvedl Pavel Juříček. Jedná se o ojedinělé zařízení na světě. Z hlediska dopadu na životní prostředí jde o velmi ekologický projekt.

Zdroj: Autoweek
4.červenec 2018