Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Katar kupuje podíl v Porsche

Katar podepsal dohodu o koupi desetiprocentního podílu v německé holdingové firmě Porsche SE. Katar má podle dohody získat rovněž opce na akcie Volkswagenu. Díky tomu se zřejmě stane třetím největším akcionářem podniku, jehož součástí je i Škoda. 

Katarská státní společnost Qatar Holding později uvedla, že bude do celé transakce investovat přes sedm miliard eur (asi 180 miliard Kč). Kromě koupě akcií Porsche vydá Katar další prostředky za opce na akcie VW a přispěje také k syndikované úvěrové lince pro Porsche. Katarská firma uvedla, že plánuje za opce získat 17 procent kmenových akcií VW, čímž se stane největším akcionářem skupiny po Porsche a vládě Dolního Saska. 

Qatar Holding získá deset procent kmenových akcií Porsche SE od rodin Porsche a Piëchů. Ty vlastní všechny kmenové akcie podniku a od založení výroby sportovních vozů Porsche v roce 1948 nikdy nedovolily, aby část těchto akcií získal někdo zvnějšku. Holding Porsche SE vlastní vedle 51 procent Volkswagenu rovněž akcie výrobce sportovních vozů Porsche AG.

27.srpen 2009