Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kerkorian snížil podíl ve Fordu

Miliardář Kirk Kerkorian pokračuje v prodeji akcií v problémové americké automobilce Ford Motor Co. a snížil svůj podíl pod pět procent. Uvedla to Kerkorianova investiční společnosti Tracinda.

Podle prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) Tracinda prodala v minulém týdnu 26,4 milionu akcií, a její podíl v automobilce se tak snížil na zhruba 107 milionů akcií, tedy 4,89 procenta. Průměrná prodejní cena činila 2,01 dolaru (39 Kč) za akcii. Stažení z Fordu tak bude pro Kerkoriana ztrátové, protože akcie kupoval v průměru za 7,1 dolaru za akcii. 
    
Kerkorian se již dříve vyjádřil, že možná prodá celý podíl v druhé největší americké automobilce a zaměří se na investice do jiných oblastí jako kasin, hotelů, ropných a plynárenských firem. Tracinda vlastní mimo jiné majoritní podíl v provozovateli kasin a hotelů MGM Mirage. Snížením podílu pod pět procent se firma zbavila povinnosti oznamovat jakýkoliv prodej akcií ve Fordu SEC. 
    Kerkorianova investice do Fordu byla považována za vyjádření důvěry v budoucnost podniku. Od června, kdy Kerkorian zvýšil svůj podíl na 6,5 procenta a uvedl, že chce podpořit oživení automobilky kapitálovou injekcí, však akcie klesly o 60 procent. 
    Zpráva o jeho odchodu přichází v době, kdy se prohlubuje propad prodeje v USA. V září se prodej Fordu na americkém trhu snížil o 17 procent. Ve druhém čtvrtletí letošního roku automobilka hospodařila se ztrátou 8,7 miliardy dolarů a očekává se, že vysokou ztrátu oznámí i za třetí čtvrtletí, napsaly agentury AP a Reuters. 

    Kerkorian proslul svým letitým bojem o záchranu americké automobilky General Motors, ve které kdysi vlastnil téměř desetiprocentní podíl. S laxním přístupem managementu k jeho úsporným plánům ale nakonec ztratil trpělivost a v roce 2006 zhruba polovinu podílu v GM prodal.

7.listopad 2008