Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kia Motors prohloubila ztrátu, nesplní plán

Jihokorejská automobilka Kia Motors hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou 55,1 miliardy wonů (zhruba 1,1 miliardy Kč). To je další zhoršení proti stejnému období loni, kdy ztráta činila 43,9 miliardy wonů.

Kia je druhým největším výrobcem automobilů v Koreji a patří do skupiny Hyundai Motor. Kvůli slabšímu prodeji podnik nebude schopen splnit ani svůj cíl na letošní rok, který počítal s provozním ziskem 290 miliard wonů. Firma loni utrpěla provozní ztrátu 127,5 miliardy wonů. Vedení podniku nyní doufá, že uzavře rok alespoň s vyrovnaným hospodařením.
Kia se potýká s růstem nákladů, například s vyššími výdaji na investice a vyššími cenami vstupů. Negativní dopady růstu nákladů přitom nebude schopna vyrovnat ani prodejem, protože ten je proti původním představám slabší. Kia sice začala stavět svůj první montážní závod ve Spojených státech, ten však bude hotov až v polovině roku 2009.
Za první tři čtvrtletí letošního roku má Kia provozní ztrátu 153 miliard wonů. Většina analytiků proto podotýká, že už se splněním původního cíle na letošní rok u automobilky ani nepočítali. Původně očekávali, že firma bude mít v letošním roce provozní zisk 106,8 miliardy wonů. Na hospodaření firmy nepříznivě doléhá i silný kurz měny vůči dolaru.
Provozní ztráta za třetí čtvrtletí činila 116,5 miliardy wonů, zatímco na trhu se očekávala ztráta 65 miliard. Čtvrtletní tržby klesly o 6,7 procenta na 3,27 bilionu wonů. Analytiky znepokojuje i pokles prodeje na čínském trhu a růst cen surovin. Někteří ale tvrdí, že podniku pomůže jeho závod na Slovensku.
Kia prodává téměř 80 procent své produkce v zahraničí, zatímco mateřský podnik Hyundai se zaměřuje spíše na korejský trh, kde je schopen prodávat s vyšší ziskovou marží. Hyundai ve třetím čtvrtletí zvýšil zisk o 45 procent, z části díky tomu, že se poprvé po deseti letech vyhnul stávce zaměstnanců. Hyundai nyní buduje montážní závod v Nošovicích na severu Moravy, kde by se s výrobou mělo začít zhruba za rok.
6.listopad 2007