Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kia se ve čtvrtletí vrátila k zisku; za rok jí ale klesl o 66 pct

Jihokorejská automobilka Kia Motors se v posledním čtvrtletí loňského vrátila díky nižším nákladům a zájmu o model cee’d zpět k zisku. Za celý loňský rok se však zisk automobilky snížil o 66 procent na 13,6 miliardy wonů (251,8 milionu Kč).

Za tři měsíce do konce prosince zisk druhé největší jihokorejské automobilky činil 37,9 miliardy wonů ve srovnání se ztrátou 200 milionů wonů ve stejném období předloni. Mluvčí společnosti Pamela Munozová dodala, že k zisku firmě pomohlo omezení nákladů, pokles výdajů za reklamu v zahraničí a prodej modelu cee’d v Evropě. Tržby ve čtvrtletí však klesly o 7,8 procenta na 4,69 bilionu wonů. Za celý rok se snížily o 8,6 procenta na 15,95 bilionu wonů.
    Podle analytiků by v letošním roce mohl výsledky společnosti podpořit slabší won, protože Kia prodává 80 procent své produkce v zahraničí. Na druhé straně se však firma bude muset vyrovnat s rostoucími cenami surovin a nedostatkem nových modelů, napsaly agentury AP a Reuters.
    Kia je dceřinou společností největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor. Společně jsou šestou největší
automobilovou skupinou na světě. Hyundai ve čtvrtek oznámil, že jeho provozní zisk se v posledním čtvrtletí loňského roku více než zdvojnásobil na 636,5 miliardy wonů (11,9 miliardy Kč) z 306,7 miliardy wonů v období říjen až prosinec 2006. Výsledky podpořil vyšší prodej, slabší won a snížení nákladů. Čistý zisk se však kvůli poklesu hodnoty akcií firmy Kia snížil o 30,6 procenta na 338 miliardy wonů.
    Obě automobilky výrazně rozšiřují výrobu v zahraničí. Kia spustila předloni v prosinci sériovou výrobu vozů na Slovensku u Žiliny a Hyundai loni zahájil výstavbu nové továrny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku; oba závody počítají s výrobou až 300.000 automobilů ročně.

6.únor 2008