Prezidenta Václava Klause mrzí výroky zahraničních politiků, kteří by chtěli v době krize ochraňovat a omezovat firmy například v expanzi do zahraničí. Klaus tak nepřímo reagoval na výroky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který minulý týden kritizoval francouzského výrobce aut za přesun výroby do Česka.
Sarkozyho slova Klaus přitom přímo nechtěl komentovat. "Já jsem se zařekl, že žádné výroky pana prezidenta Sarkozyho nebudu komentovat, protože zbytečně by to vyvolávalo reciproční (kroky)," řekl Klaus.
Klaus po jednání se svým slovenským kolegou Ivanem Gašparovičem řekl, že pokusy o "protekcionismus" a uzavírání zemí do sebe nejsou žádoucí. "Mrzí mě výroky světových politiků, které naznačují, že by o něco takového měli zájem," řekl Klaus na dotaz médií. Podle Klause je nutné, aby v době krize se právě toto nestalo. Gašparovič soudí, že omezování podniků v jedné zemi by vyvolalo omezování v jiné zemi.
"Já rád slyším od české vlády, že protekcionismus považuje za nepřijatelnou věc," dodala hlava českého státu. "Kroky, které dělá slovenská a česká vláda, jsou ku prospěchu občana, ale nezasahují do konkurenčního boje," zdůraznil slovenský prezident, jenž do Prahy přijel v posledním roce svého funkčního období.
Sarkozy ve čtvrtek kritizoval fakt, že francouzský podnik přesunul výrobu aut do ČR. "Když se postaví továrna (koncernu) Renault v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlněné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala její auta ve Francii, to už je neospravedlněné," řekl Sarkozy ve francouzské televizi. Pro záchranu pracovních míst ve Francii je podle něho nutné, aby se zabránilo stěhování továren do zahraničí a aby se pokud možno přestěhovaly závody již v cizině umístěné zpátky do Francie.
Slova francouzského prezidenta v Česku vyvolala pozdvižení, automobilka PSA Peugeot Citroën ale sdělila, že nemá v plánu svůj závod stěhovat. Podle dnešní informace listu Le Monde Sarkozy vzdal snahu přimět automobilku stáhnout výrobu zpět do Francie.
Ostře na Sarkozyho reagoval premiér Mirek Topolánek. V rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že Sarkozy v Česku ohrozil ratifikaci lisabonské smlouvy. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg reagoval chladně s tím, že Sarkozy jistě zaboduje u svého obecenstva.
Gašparoviče přijal i Topolánek, hovořili také i krizi. "Mluvili jsme trochu o tom, že se vytrácí potřebný pocit sounáležitosti. Chceme proto podporovat projekty, které toto udrží, protože budování vlastní státnosti a identity by nás nemělo zbavit těch výhod, které jsme společně měli," sdělil Topolánek ČTK přes své tiskové oddělení.
Připomněl, že se bude konat mimořádný neformální summit, který má vyhodnotit různá opatření. "Osobně pokládám ducha protekcionismu za přesně ten princip, který může celou krizi prodloužit a který nabourá i vnitřní jednotu EU. V tomto smyslu si se slovenským prezidentem i premiérem rozumíme," uzavřel podle úřadu vlády Topolánek. Gašparovič zavítal též do parlamentu za šéfy obou komor.