Kategorie
Značky
Regiony
 
 

KOH-I-NOOR Ponas investuje do vstřikování

Dodavatel KOH-I-NOOR Ponas z Poličky na Svitavsku dokončil za 100 milionů korun novou továrnu, která se zařadí k technologicky nejmodernějším tuzemským provozům v oboru vstřikování plastů.

Provoz spustí letos v květnu. Výrobní kapacita firmy se zvýší do dvou let o 40 procent. ČTK to řekl ředitel firmy Robert Záboj.

“V letošním roce plánujeme přibližně 15 procent nárůst výroby. V nové hale umístíme technologie pro vstřikování plastů. Recese se nás tolik nedotýká, troufnu si říct, že máme na tři čtvrtě roku vyprodané kapacity. Našimi zákazníky jsou nadnárodní firmy, majoritním trhem je Německo,” řekl Záboj.

 

Firma v Poličce existuje od roku 1950, původně jakou součást národního podniku KOH-I-NOOR. V roce se stala součástí holdingu KOH-I-NOOR. Investici zaplatil vlastník a novou halu poličské firmě pronajme, návratnost investice se odhaduje do deseti let.

Společnost se zaměřuje na konstrukci a výrobu vstřikovacích forem pro lisování plastů a zároveň vyrábí výlisky pro automobilový, elektrotechnický a kosmetický průmysl a zdravotní techniku. Výroba pro automobilky se podílí na celkové produkci zhruba ze 70 procent.

“Automobilka má na všechno dodavatele. Koupí kompletní nádrž, která je sestavená z různých dílů. Dřív jsme dělali jen výlisky, dnes jsme v pozici, že děláme operací víc. Zhotovíme výlisek, za horka zabudujeme kovový regulátor a hned jej montujeme do nádrže,” uvedl Záboj.
Mezi odběratele poličské firmy patří firmy Continental, Bosch, A-Raymond nebo Automotive Lighting. Díly z KOH-I-NOOR Ponas se pak montují například do automobilů značky BMW nebo Mercedes.

“Soustředíme se na nová auta renomovaných automobilek. Dodáváme například do Porsche Panamera díly na pneumatické pérování,” řekl Záboj.

Podnik zaměstnává 250 lidí a přijme ještě asi 30 pracovníků. Předloni vykázal obrat 239,522 milionu korun. Zisk před zdaněním činil 41,022 milionu korun. Loňský obrat je zhruba ve stejné výši, hrubý zisk je asi o osm milionů korun vyšší.
28.únor 2013