Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Koncern Ford loni výrazně snížil ztrátu

Americká automobilka Ford Motor loni snížila ztrátu na 2,7 miliardy dolarů z rekordních 12,6 miliardy v předchozím roce díky redukci nákladů a růstu marží. Dodala, že počítá se ztrátou také v letošním roce. Česká pobočka Fordu chce letos prodat více než 15.000 nových osobních a lehkých užitkových aut, což je o 2,5 procenta více než loni.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se ztráta koncernu snížila na 2,8 miliardy dolarů z 5,6 miliardy před rokem. “Naše automobilové aktivity se sice v meziročním srovnání zlepšují, ekonomika Spojených států však zpomaluje a výhled pro automobilový průmysl zůstává náročný,” řekl generální ředitel společnosti Alan Mulally. Americké automobilky zápasí s klesajícím prodejem na domácím trhu a s vysokými náklady na suroviny, zdravotní péči a penze. Společnost Ford nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací, která zahrnuje uzavření 16 továren a zrušení až 45.000 pracovních míst v Severní Americe.
    Firma již snížila počet zaměstnanců ve Spojených státech na 64.000 z 99.500 osob na konci roku 2005. Společnost nyní nabízí všem zaměstnancům sdruženým v odborovém svazu United Auto Workers odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru a možnost předčasného odchodu do důchodu, píše agentura Reuters. Celosvětový prodej automobilky Ford se v loňském roce mírně snížil na 6,553 milionu vozů z předchozích 6,597 milionu. V Evropě však prodej stoupl o pět procent na rekordních 1,8 milionu vozů.

7.únor 2008