Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Koncern VW jede bez ztráty

Největší evropský výrobce Volkswagen uzavře druhé čtvrtletí roku s kladným výsledkem a bude zvažovat, zda neposkytne půjčku výrobci sportovních vozů Porsche. Uvedl to v sobotu finanční ředitel Volkswagenu Hans Dieter Pötsch. 

"Zredukovali jsme objemy a zásoby, a proto máme silný tok hotovosti," řekl manažer v Bayreuthu. "Ve druhém čtvrtletí na této cestě setrváme. Čistá likvidita zůstane na vysoké úrovni," dodal. Podle něj bude mít VW pozitivní výsledek i za celý rok. 

Mnozí výrobci aut po celém světě kvůli finanční krizi a hospodářské recesi hospodaří s obrovskými ztrátami. Prodej aut se propadl zejména kvůli nedostupnosti úvěrů za rostoucí nezaměstnanosti. Na dotaz, zda VW neuvažuje o půjčce pro Porsche, Pötsch uvedl: "Takový případ, pokud by se objevil, by se musel posoudit." Dodal, že by úvěr zároveň musel být jištěný. "Bez výjimek," zdůraznil manažer. 

Koncern Porsche nasbíral dluh devět miliard eur při neúspěšném pokusu převzít 75 procent hlasovacích práv ve Volkswagenu. Porsche uvádí, že má od VW půjčku 700 milionů eur, Pötsch se k tomu ale odmítl vyjádřit. Dodal, že spojení s Porsche by se neodehrálo za dva týdny, jak se původně myslelo. 

"Je to náročný úkol. Důležité otázky se musí vyřešit předem," řekl Pötsch. "Hledáme cesty, pokud nějaké jsou, jak vybudovat propojenou firmu. V tuto chvíli nemůže nikdo říct, zda to má smysl," citovala ho agentura Reuters.

2.červenec 2009