Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Koncern VW: propad zisku o 90 procent

Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda, očekává v letošním roce v důsledku ekonomické krize pokles zisku zhruba o 90 procent na 500 milionů eur (13,4 miliardy Kč). Informoval o tom německý časopis Capital.

Dodal, že firma zároveň počítá s propadem tržeb o téměř devět procent na zhruba 104 miliard eur.  Společnost Volkswagen již minulý týden potvrdila, že v letošním roce očekává pokles zisku i tržeb, přesnější prognózu ale neposkytla. "Leží před námi mimořádně obtížný rok," uvedl generální ředitel podniku Martin Winterkorn ve výroční zprávě. 
    Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize způsobila zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů. Slabá poptávka již přinutila Volkswagen i Škodu k dočasnému snižování produkce. 
    Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Většinovým akcionářem podniku je německý výrobce luxusních vozů Porsche, který začátkem letošního roku zvýšil svůj podíl ve Volkswagenu na 50,8 procenta. Jeho cílem je získat ve VW v dohledné době 75 procent. 

 

28.březen 2009