Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kooperativa provedla test dopravních předpisů

Kooperativa připravila se serverem Seznam.cz test znalostí dopravních předpisů. Na celkem 10 testových otázek odpovědělo přes 76 tisíc čtenářů, jen necelých 10 % z nich pak všechny otázky zodpovědělo správně. Nejvíce se chybovalo v posouzení situací na křižovatce. Dobrých výsledků, tedy sedmi a více správných odpovědí, pak dosáhlo přes 89 % čtenářů.

„Do testu jsme se snažili vybrat otázky, které odkazují na situace, ve kterých účastníci silničního provozu nejčastěji chybují. Tedy například na bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly, přednost v jízdě na parkovišti, ale i na správné přecházení chodců. Jen pro zajímavost, nedodržení bezpečné vzdálenosti je příčinou asi 30 % škod, které v povinném ručení řešíme. Výrazně roste i počet škod na parkovištích,“ představuje nejrizikovější situace Jiří Cita, ředitel Centra pojistných událostí v Kooperativě.

S přípravou otázek pomáhali odborníci z Platformy VIZE0. „Vzdělávání účastníků silničního provozu je nepřetržitý proces. Vloni jsme například s Českou televizí připravili 40 videospotů v rámci projektu ridtesrozumem.cz, které se zaměřují na bezpečnou jízdu a správná rozhodnutí za volantem, na kole i na přechodu. Proto jsme se rádi zapojili i do přípravy testu, abychom si ověřili, kde mají respondenti největší slabiny. A překvapil nás vysoký počet chyb u otázky číslo 10. Daná situace se učí v každé trošku kvalitní autoškole,“ vysvětluje Roman Budský, předseda expertní rady Platformy VIZE0.

Nejvíce chyb udělali respondenti v otázkách, které se týkaly chování na křižovatkách. Například na otázku „Jak je to s předností v jízdě, pokud se řidič rozhodne couvat na křižovatce?“, odpovědělo špatně téměř 72 % čtenářů, u určení pořadí, v jakém vozy opustí křižovatku pak chybovalo 65 % odpovídajících. Naopak na otázku, jak postupovat při srážce se zvěří odpovědělo téměř 99 % lidí správně.

Vysokou účast čtenářů oceňuje i Jan Čapek ze společnosti Seznam.cz, který projekt vedl: „Díky atraktivnímu zpracování testu ve formátu Seznam Native se nám podařilo získat významný vzorek respondentů, vycházeli jsme dat od 72 tisíc unikátních uživatelů. Bezpečnost na silnicích je důležité téma, které se k veřejnosti nekomunikuje snadno. Nám se společně s Kooperativou podařilo najít způsob, jak ho předat lidem zábavnou formou a ještě získat užitečné informace pro budoucí zlepšení situace na silnicích.“

Celkově si test spustilo přes 90 tisíc uživatelů a 76 616 z nich ho dokončilo. Vyplňováním testu strávili v průměru téměř 6 minut.

Zdroj: Milan Káňa
18.říjen 2021