Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kopřivnická Tatra chce koupit Pragu

Tatra Kopřivnice  nabídla automobilce Praga Hostivař odkup jejích akcií. Informují o tom deníky s tím, že zástupci Pragovky návrh odmítli. Obě společnosti do nedávné doby spolupracovali při výrobě kopřivnického modelu T-810, kvůli vypovězení smlouvy na dodávku komponentů se ale Praga poté obrátila na pražský arbitrážní soud.

Podle dostupných informací se sešli předseda dozorčí rady Pragy Petr Ptáček a šéf Tatry Ronald Adams. Ten hostivařské firmě údajně nabídl odebírání komponentů na nápravy pro jiné tatrovácké, nebo firma továrnu v Praze-Hostivaři odkoupí. Podle Adamse návrh vychází z celkové strategie rozvoje. “Mohu potvrdit, že jsme se setkali. Pan Adams mi nabídl, že Pragovku odkoupí,” řekl Právu Ptáček. “Důrazně jsem to odmítl. Dnes je mi jasné, proč nás Tatra vyloučila z dodávek v projektu T-810 pro českou armádu. Chtěla nás dostat do kolen a potom za babku koupit,” dodal.
Smlouvu na nákup 556 vozů za 2,6 miliardy korun podepsalo ministerstvo obrany s Tatrou v prosinci minulého roku. Pragovka patřila mezi pět subdodavatelů, kteří byli ve smlouvě vyjmenováni a kteří měli zaručený podíl na dodávkách. Tatra získala kontrakt bez výběrového řízení za příslib, že se na výrobě budou podílet české firmy. Dva měsíce nato ministerstvo na návrh Tatry Pragovku ze seznamu dodavatelů vyřadilo.
Tatra dodavatele tehdy obvinila ze zpoždění dodávek. Praga se na druhou stranu brání smlouvou o exkluzivitě dodávek. Podle dřívějších informací společnosti Praga měl být typ vozu, který Tatra představila jako T-810, původně sestaven z motoru Renault, převodovky Praga, tří náprav Praga, kabiny Renault a brzd WABCO. Zástupci Pragy se domnívají, že jejich převodovka a nápravy byly nahrazeny zahraničními výrobky, a proto se odhodlali přistoupit k arbitráži.

14.srpen 2007