Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Korejský Hyundai investuje v Česku celkem 37 miliard korun

Společnost Hyundai Motor Company investuje do stavby své automobilové továrny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku celkem 1,3 miliardy euro (asi 37 miliard korun). Investice bude dokončena do roku 2011, větší polovinu z toho pohltí strojní vybavení, zbytek půjde do stavební části.

Na tiskové konferenci to řekl minulý týden Kim Do-tomas, hlavní právník české pobočky Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Stavba automobilky je podle právníka tak náročný proces, že firma chce zůstat v České republice natrvalo. “Považujeme za důležité o tom hovořit, protože mnoho lidí mělo pochybnosti, zda tady zůstaneme dlouho. Jestliže investujeme do automobilky takový objem peněz, pak z této země nemůžeme odejít,” vysvětlil. Stavbu první evropské továrny firmy Hyundai sílící koruna nijak zvlášť neohrožuje, protože její objem je definován v eurech. 
Podle něj je zařízení pro výrobu automobilů tak složité a těžké, že ho nelze přestěhovat do jiné země. “Jsou případy, že se investoři stěhují, ale oni dělají malé věci, kdežto my děláme auta a jejich výroba je náročná,” dodal. Výroba bude probíhat pomocí robotů, které jsou takřka nepřemístitelné. Lisy o kapacitě 5000 tun mají životnost do první generální opravy 30 let a jejich předčasná demontáž a přemístění jsou vyloučeny. Náklady na přestěhování takové továrny jsou podle firmy Hyundai vyšší než náklady na vybudování nového závodu.

20.prosinec 2006