Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Krachuje Magneton Kroměříž

Jeden z mála dodavatelů, který měl české vlastníky, krachuje. Soud poslal do Magnetonu insolvenčního správce. 

 
Krajský soud v Brně vyhlásil úpadek kroměřížské společnosti Magneton, která od začátku května čelila insolvenčnímu řízení. Věřitelům běží do 31. července lhůta, během níž mohou přihlásit své pohledávky. 

    Magneton čelil insolvenci od 21. května na návrh společnosti Limid Mohelno, které firma neuhradila faktury a neplnila dohodnutý splátkový kalendář. Kvůli zpožďování plateb jí navíc začátkem června hrozilo, že přijde o dodávky elektřiny od společnosti Czech Coal. K dnešnímu dni bylo do insolvenčního řízení s Magnetonem přihlášeno celkem 48 pohledávek. 

    Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Petra Peštuky se podnik kvůli nedostatku peněz nebyl schopný se všemi věřiteli dohodnout. "Do společnosti nastoupil správce a my se s ním teď domlouváme, jak dál," řekl. Podnik nyní musí správci odevzdat soupis veškerého majetku a závazků a současně seznamy svých dlužníků a věřitelů. 

    Peštuka doplnil, že vyhlášení úpadku by v nejbližší době nemělo mít vliv na omezení či zastavení výroby nebo další propouštění zaměstnanců. Z dlouhodobého hlediska ale podle něj toto riziko hrozí. 

    Magneton patří k největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji, pracují pro něj nyní přes čtyři stovky lidí. Firma se zabývá hlavně výrobou startérů, alternátorů, pojistek nebo relé pro automobilový průmysl, výrazně na ni proto dolehla světová finanční krize, kvůli které byla nucena zavést volné pátky a propouštět. Jeho pracovníci odcházeli od podzimu a do letošního února jich podnik po dohodě opustily asi dvě stovky. 

    Současná akciová společnost vznikla v lednu 1994 privatizací tehdejšího národního podniku, v Kroměříži má ale Magneton tradici dlouhou přes 80 let. V roce 2007 firma utržila asi 912,5 milionu korun na vykázala zisk přes osm milionů.
6.červenec 2009