Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Kriminalisté dostali speciální Transit

V areálu Krajského úřadu Středočeského kraje byl v úterý představen unikátně vybavený policejní Ford Transit, určený pro kriminalistickou výjezdní skupinu. Pod pátými dveřmi policejního transitu se skrývá opravdová policejní laboratoř, umožňující ihned na místě činu vyhodnocovat velké množství údajů.

 Vybavení a vestavba policejního tranzitu stála 180 000 Kč, tuto částku poskytl středočeským kriminalistům Středočeský kraj. Jedná se o první takto vybavený policejní speciál v celé ČR. Rozhodně by však neměl být posledním, jen středočeská policie by podle svého ředitele, plk. JUDr. Václava Kučery potřebovala dalších 13 vozů. „Ideálním stavem by bylo disponovat takovýmto speciálním vozidlem v každém okrese. Vše je však otázkou financí. Bez pomoci Středočeského kraje by nedošlo k realizace ani tohoto stroje,“ dodává Kučerův náměstek plk. JUDr. Pavel Jenšovský. „Jsem rád, že se Středočeský kraj může jako první pochlubit tímto unikátním vozidlem,“ uvedl hejtman David Rath.
 
Součástí vybavení jsou citlivé moderní přístroje, které například pomocí UV záření hledají organické stopy, soupravy  k daktyloskopickým rozborům, stejně jako nástroje a nářadí pro mechanický sběr důkazných materiálů.
 
Při vytváření koncepce vozu se vycházelo z požadavků specialistů z řad policejních techniků a jejich dlouholeté praxe. Ve výbavě tak nechybí ani agregát, díky němuž i v nočních hodinách získají policisté na místě činu adekvátní osvětlení nebo mohou uchovat biologické materiály ve specální chladnici. Samozřejmostí je navigační technika, naopak zcela unikátní je systém elektrického vyhřívaní vozu z venkovního zdroje. To umožní uchovat v automobilu stálou teplotu, která neklesne pod bod mrazu. Policistům tak odpadne vyklízení veškerého na mráz citlivého zařízení během zimních měsíců.
 
 
 
Největší výhodou je však kvalita uspořádání prostoru a komplexnost vybavení, které automobil pojme. Úložné prostory jsou navíc vyrobeny z homologovaných prvků, které jsou nahraditelné, stejně jako přemontovatelné, do kteréhokoliv automobilu stejného typu. Tento jediný exemplář v současné době působí v benešovském okrese, kde v uplynulém roce vyjela  speciální policejní skupina již více než k 600 případům.
7.listopad 2009