Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Krize se už dotkla i ruských automobilek

Druhá největší ruská automobilka GAZ zastavila na týden výrobní pás a výrobce nákladních vozů Kamaz se rozhodl zkrátit počet pracovních dnů o třetinu. Ruský tisk dnes vykládá tato opatření jako známku, že světová finanční krize se dotkla už i "reálného sektoru".

GAZ, známý hlavně výrobou limuzín Volha, se rozhodl do 13. října přerušit produkci lehkých užitkových vozů. Na trh tak dodá o dvě tisícovky méně dodávek a mikrobusů Gazel. Na ročních výsledcích podniku, který je součástí impéria nejbohatšího Rusa Olega Děripasky, by se to nemělo projevit. "Pružný výrobní plán" má však podle listu Kommersant platit příští dva či tři měsíce. 
    Všechny podniky Kamazu zase podle představitele firmy Vladimira Samojlova přecházejí z šestidenního pracovního týdne na čtyřdenní, a to až do 6. prosince. Důvodem je podle prodejců pokles poptávky od stavbařů. Zatím se však v podniku nemluví o tom, zda a o kolik se sníží letošní výroba. 
 
    V automobilce GAZ již za prvních devět měsíců letošního roku produkce klesla o téměř devět procent; v září výroba lehkých nákladních vozů spadla skoro o čtvrtinu. Podle Kommersantu se už v podniku mluví o zkrácení pracovního týdne na čtyři dny, ale oficiálně to potvrzeno není. 
 
    Kamaz dosud výrobu nesnižoval, naopak do konce srpna produkce vzrostla o desetinu na 43.000 vozů. Ještě počátkem roku si firma stěžovala na nedostatečné výrobní kapacity a plánovala letos vyrobit až 63.000 kusů. Nyní se prý hovoří o snížení produkce o pětinu. 
 
    Hlavní ruská automobilka AvtoVAZ sice situaci na trhu sleduje, avšak seškrtat výrobní plán pro letošek ve výši 974.000 aut se zatím nechystá.
    Podle experta Michaila Ljamina není překvapením, že výrobu snižují výrobci užitkových vozů. Ty se totiž prodávají převážně na úvěr či leasing, ale nyní bankám chybějí peníze. Za nákladními vozy však budou následovat i osobní, předvídá analytik a připomíná, že jednička na ruském trhu Chevrolet již snížil odhad letošního růstu svých prodejů z 50 na 38 procent.
18.říjen 2008