Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Před nákupním centrem POP Airport v Tuchoměřicích u Prahy uvedl ministr dopravy ČR Martina Kupka spolu s místopředsedou představenstva ČEZ Pavlem Cyranim a majitelem skupiny Kaprain Karla Pražáka, do provozu 400. veřejnou dobíjecí stanici ČEZ pro elektromobily.

Společnost ČEZ, provozovatel největší české sítě veřejných dobíjecích stanic pro e-auta má od včerejška už 400 stojanů, a může tak v jednu chvíli obsloužit až 800 vozidel poháněných elektrickou energií. Takováto síť je už rozsahem srovnatelná s většími řetězci benzinových čerpadel. Trendem roku 2022 jsou především ultrarychlé stojany a dobíjecí rozbočovače, umožňující nabíjet 6 a více vozů současně.

„Rychlé rozšiřování dobíjecích bodů pro elektromobility je jednou z nutných podmínek pro transformaci celého českého autoprůmyslu. V příštích letech očekáváme přírůstky čistých elektromobilů v řádu až desítek tisíc. Vzhledem k tomu, že elektromobilita je globálním trendem a naše republika je tranzitní zemí, musíme být připraveni na další růst zájmu o veřejné dobíjení. Poroste význam lokalit jako této u pražského letiště, které naráz zvládnou obsloužit více vozů. Ministerstvo dopravy dosud podpořilo výstavbu více než dvou tisíc dobíjecích bodů z toho 500 rychlodobíjecích, z nichž část je ještě ve výstavbě. V příštích letech chceme investice do nabíjecí infrastruktury ještě znásobit, a to až na úroveň 6 miliard, přičemž podpora bude směřovat jak na rychlodobíjecí infrastrukturu podél dálniční sítě, tak i na tzv. rezidenční dobíjení ve městech,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

„Na strmý nárůst počtu elektroaut a objemů odebrané elektřiny chceme být připraveni. Cílem je spolehlivá celorepubliková síť veřejných dobíjecích stanic, kterou budeme průběžně posilovat v nejfrekventovanějších místech. Díky instalaci vysoce výkonných stojanů zkrátíme dobíjecí časy a celkově tak ušetříme čas řidičů. Těm navíc garantujeme odběr skutečně bezemisní elektřiny, a to díky certifikaci jejího původu z obnovitelných zdrojů,“ řekl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ.

Společnost ČEZ si v rámci loni ohlášené vize Čistá Energie Zítřka vytyčila do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů a očekává ještě letos prolomení hranice 4 milionů kWh odebrané energie. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vyšla loni zahájenou výstavbou stanic o výkonech od 150 do 180 kW. Pět takových stojanů už funguje u dálnice D1. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 26 MW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 60tisícového města. U každého ze stojanů ČEZ mohou v jednu chvíli doplňovat energii dva elektromobily. Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut.

I díky významně rostoucím počtům dobíjecích stojanů patří Česko v současnosti mezi země s největším počtem dobíjecích míst (cca 2500) na počet registrovaných elektromobilů. Těch je u nás už lehce nad 10 000, takže poměr na jednu dobíjecí zásuvku nyní připadá 4,2 elektromobilu.

Zdroj: Karel Beránek, Tuchoměřice
14.červen 2022