Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Leasing aut má letos obrovský propad

Pronájem movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí meziročně klesl o rekordních 51,5 procenta na 10,7 miliardy korun. Toto pondělí to oznámil mluvčí asociace Vladimír Věrčák.

ČLFA reprezentuje 97 procent českého leasingového trhu. Loňský meziroční pokles leasingu o 27 procent na 95,5 miliardy Kč byl také největší v historii.  "Vývoj významně ovlivnily nastupující hospodářská recese, problémy v řadě odvětví a slabá poptávka po investičních i spotřebitelských finančních produktech, ale také nezbytné zpřísnění kritérií pro uzavírání nových finančních obchodů," uvedl místopředseda asociace Jiří Matula.

Projevil se podle něj rovněž odklad leasingů osobních aut do nabytí účinnosti novely zákona o DPH umožňující odpočet této daně a další novely zkracující odpisy osobních aut na 24 měsíců. 

Na leasingovém trhu stále převládal leasing dopravních prostředků, který tvořil dvě třetiny celkového objemu leasingu. Na téměř 30 procent se zvýšil podíl leasingu strojů a zařízení. Stoupl také podíl operativního leasingu na celkovém financování movitých věcí a dosáhl již 28 procent.

21.květen 2009