Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Leasing loni klesl o více než polovinu

Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni klesl meziročně o 53,3 procenta na 44,2 miliardy Kč. Členové asociace to ve čtvrtek oznámili v pražském hotelu Jalta.

Pronájem  nemovitostí se propadl o 72,2 procenta na 3,21 miliardy Kč. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se snížil o 24,5 procenta na 41,06 miliardy Kč. Informovala o tom ČLFA na dnešní tiskové konferenci.
    Nebankovní finanční služby podle asociace v loňském roce negativně ovlivnila ekonomická recese. "Zhoršující se ekonomické prostředí vedlo k podstatnému snížení úvěrových aktivit a poklesu poptávky spotřebitelů po úvěrech," uvedl předseda představenstva ČLFA Martin Kofroň. Poskytovatelé nebankovních finančních produktů podle něj reagovali na vývoj ekonomiky zpřísněním kritérií pro hodnocení zákazníků, méně kvalitní poptávky tak byli nuceni odmítat. 

    Také loni pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém pronájmu movitých věcí. Dosáhl 26,9 procenta, když předloni představoval 19,7 procenta. Trhu nadále dominoval leasing silničních vozidel. Podíl leasingu strojů a zařízení se loni zvýšil na 32,7 procenta z předloňských 26,3 procenta, leasing osobních aut vzrostl na 27,3 procenta z 23 procent o rok dříve. Naopak poklesl tržní podíl leasiungu nákladních aut a lehkých užitkových automobilů, zejména kvůli úpravě odpočtu daně z přidané hodnoty u osobních vozů v polovině loňského roku. 
 
Objem úvěrů pro podnikatele stoupl loni meziročně o 6,6 procenta na 26,9 miliardy Kč. V produktech pro domácnosti poskytnutých členy ČLFA se meziročně snížil podíl osobních půjček na 24,3 procenta, podíl krátkodobých revolvingových úvěrů stoupl na 44 procent a podíl financování v místě prodeje klesl na 31,7 procenta. V roce 2009 bylo uzavřeno celkem 1,1 milionu nových smluv o spotřebitelském úvěru, což bylo o zhruba 455.000 méně než o rok dříve.

 

22.únor 2010