Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Leasing loni klesl skoro o třetinu

Leasing movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v roce 2008 klesl meziročně o 27 procent na 95,5 miliardy korun. Leasing nemovitostí se snížil o tři procenta na 11,6 miliardy Kč. Naopak spotřebitelské úvěry vzrostly o 13 procent na 54,4 miliardy Kč. ČLFA o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

Loňský meziroční pokles leasingu byl největší v historii a celkově teprve druhý od jeho začátků v roce 1991. Asociace reprezentuje 97 procent českého leasingového trhu. Předloni se tuzemský leasing zvýšil téměř o 15 procent.  V průběhu loňského roku se podle ČLFA zhoršovaly podmínky pro nebankovní finanční produkty spojené s vývojem úvěrového trhu a celé ekonomiky. "Pokles investičních aktivit se v leasingu nemohl neprojevit. U spotřebitelských úvěrů zase klesla ochota domácností spotřebovávat a zejména zadlužovat se," uvedl předseda představenstva ČLFA Martin Kofroň.
 
    Dopady finanční krize na trh spotřebitelských úvěrů budou letos přetrvávat, upozornila členka představenstva ČLFA Blažena Valkošáková. Loni se podle ní zhoršila schopnost občanů splácet. Úvěrové firmy jsou proto opatrnější a zpřísnily pravidla pro poskytování půjček. "Nárůsty z předchozích let není letos možné očekávat," podotkla.
 
    "Netroufnu si odhadovat, kdy se trend otočí," řekl Kofroň na dotaz ČTK k vývoji leasingového trhu v letošním roce. Leasing bude podle něj kopírovat především vývoj automobilového trhu. Některé impulzy pro oživění se prý již začínají objevovat. Významnou injekcí by mohlo být zavedení možnosti odpočtu DPH pro firmy z užitkových vozidel i na osobní auta, o kterém bude hlasovat sněmovna tento týden.
 
    Objem úvěrů každoročně stoupá, přestože výsledky průzkumu společnosti Cofidis ukazují, že 63 procent populace České republiky nechce mít žádné dluhy. "U současné generace se projevuje vyšší sklon ke konzumnímu způsobu života a movité či nemovité věci si chtějí dopřát, i když nedisponují dostatečnými finančními prostředky," uvedla marketingová ředitelka společnosti Olga Moradiellosová.
 
    Loni pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém leasingu movitých věcí. Přiblížil se 20 procentům, když předloni představoval 12,5 procenta. I nadále dominuje leasing silničních vozidel. Proti roku 2007 se snížil podíl leasingu osobních aut z 24,5 na 23 procent a leasingu lehkých užitkových aut z 19,9 na 17 procent, mírně se však na 23,5 procenta zvýšil podíl leasingu nákladních automobilů. Postupně roste podíl leasingu strojů a zařízení, který dosáhl 26,3 procenta proti 24 procentům předloni.
 
    Objem úvěrů pro podnikatele stoupl loni meziročně o 37 procent na 25,7 miliardy Kč. V produktech pro domácnosti poskytnutých členy ČLFA se meziročně zvýšil podíl osobních půjček na 31,9 procenta, podíl revolvingových úvěrů stoupl na 34,5 procenta a podíl financování v místě prodeje klesl na 33,6 procenta. V roce 2008 bylo uzavřeno celkem 1,556 milionu nových smluv o spotřebitelském úvěru.
 
    Český leasingový trh zaujímá v evropském měřítku 14. místo, mezi novými evropskými tržními ekonomikami je na prvním místě. Podíl leasingu na financování movitých investic se v Česku blíží jedné třetině, což je po Británii v Evropě nejvíce.
28.únor 2009