Kategorie
Značky
Regiony
 
 

LG chce gigafactory na severní Moravě

S blížícím se zákazem prodeje spalovacích motorů startuje v Evropské unii závod automobilek a jejich dodavatelů o co nejrychlejší výstavbu továren na baterie pro elektromobily. Největší ambice má německý Volkswagen, který chce vybudovat hned tři velké závody na produkci bateriových článků, takzvané gigafactory.

Zatím je ale jistá jen jeho investice v severním Španělsku, další dvě lokality si koncern už delší dobu vybírá. Mezi jeho favority patří letiště v Líních u Plzně či průmyslové zóny v Polsku a na Slovensku. Rozhodnutí má padnout do konce letošního roku. Konkurenční automobilka BMW se už rozhodla pro Maďarsko, staví velký areál u města Debrecín.

Do hry nyní vstoupili Korejci, kteří mají v moravských Nošovicích automobilku Hyundai a za hranicí u slovenské Žiliny továrnu Kia. Podle informací Práva chtějí rozjet výrobu baterií ve střední Evropě ještě dříve než Volkswagen, firma má být v pokročilém stádiu důvěrných jednání s vládou. Zájem má právě o Moravskoslezský kraj. Ve hře je i Polsko, ale tam už LG jeden závody na baterie má. „Továrnu chtějí postavit co nejrychleji, ideálně už příští rok,“ potvrdil Právu obeznámený zdroj.

Podle něj ale není k dispozici moc pozemků, které by jim stát či kraj mohly nabídnout. Potíž s adekvátními pozemky pro podobné projekty po celé republice potvrdil Právu i mluvčí agentury CzechInvest David Hořínek. „V případě investic s potřebou více než sta hektarů je nabídka pozemků značně omezená. Pro gigafactory bylo zvažováno 13 lokalit po celé ČR, ale téměř žádná nesplňuje požadavky připravenosti či technické vybavenosti,“ uvedl. „V úvahu snad připadá zóna u mošnovského letiště, kterou kraj rozšiřuje i kvůli plánovanému logistickému centru armády, případně některý z brownfieldů po těžbě uhlí na Karvinsku,“ řekl Právu další zdroj.

 

Zdroj: Právo
7.prosinec 2022