Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Loňský rok přinesl Daimleru rekordní ztrátu

Mediafax – Německý automobilový koncern Daimler, výrobce mercedesů, loni prodělal 2,6 miliardy eur, tedy zhruba 70 miliard korun. Firma tak poprvé za uplynulých 14 let nevyplatí žádné dividendy.

V loňském roce se navíc tržby společnosti propadly o 20 procent na 78,9 miliardy eur. Objem prodeje se snížil dokonce o 25 procent na 1,551 milionu vozů. Poptávku po automobilech po celém světě zasáhla globální hospodářská a finanční krize.

I když společnost Daimler upozornila, že krize ještě neskončila, předpověděla, že její aktivity budou podpořeny růstem poptávky v rozvíjejících se zemích. "Světová ekonomika je na začátku roku 2010 stále v přechodném období," uvedla automobilka.

Dietr Zetsche, předseda představenstva, Daimler AG: "Jakkoliv se čísla zdají být špatná, Daimler nezničí. Hodně jsme se naučili a prodeje nám rostly hlavně ve čtvrtém čtvrtletí."

Koncern Daimler je největší výrobce nákladních aut na světě, vyrábí i autobusy. Mezi osobními auty je znám hlavně v luxusním segmentu se značkami Mercedes a Maybach. Patří mu i Smart, nejmenší auto na evropském trhu. "Daimler by měl vyrábět víc malých aut. Trh právě taková momentálně chce a tam by měl být Daimler silnější," zdůraznil Wili Dietz z Institutu pro automobilový průmysl.Daimler je v luxusním segmentu světovou dvojkou, těsně za domácím konkurentem BMW. I přes současné potíže firma svému vedení věří, ve středu totiž prodloužila šéfovi koncernu Dietru Zetschemu smlouvu do konce roku 2013.

1.březen 2010