Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Máj hostí premiéru Supermercedesu EQS

Český Mercedes si zvolil čtvrté patro pražského obchodního domu Máj ke statické premiéře luxusního elektromobilu EQS. Dva předprodukční kusy nového sedanu se dva dny ukazují novinářům a dva dny jsou věnovány zákazníkům.

Plně elektrický luxusní sedan EQS, který má  nastavit měřítka v modelech Mercedes-EQ, se poprvé ve světové digitální premiéře ukázal letos v dubnu. Podle automobilky Daimler představuje začátek nové éry, jedná se totiž o první model založený na nové architektuře pro elektrická luxusní vozidla.

„Do Prahy se nám zatím podařilo dostat dva předprodukční kusy, jednu slabší verzi 450+ a výkonnější čtyřkolku 580. Model dostane české ceny v srpnu a od podzimu jej chceme nabízet jako alternativu k plug-in hybridu třídy S,“ řekl našemu portálu mluvčí značky Martin Šlechta.

Do čtvrtého patra Máje, kde kdysi bývala restaurace a domácí potřeby, se mu podařilo dostat vozy mohutným nákladním výtahem.

Supermercedes, který pohání mohutné akumulátory s využitelnou kapacitou 107,8 kWh, má konkurovat nejvyššímu modelu Tesly nebo chystané elektrické verzi BMW třídy7. Německá média spekulují o částce těsně pod 100 tisíci eury tedy 2 600 000 korunami.

Aby se u více než pětimetrového auta zajistila obratnost, mírně zatáčejí i zadní kola, a to v úhlu 4,5 nebo 10 stupňů. Průměr otáčení díky tomu činí 11,9, nebo dokonce 10,9 m. „Otáčení zadních kol buide ale příplatková výbava, kterou si zájemce budce muset odblokovat u dealera,“ připomněl Šlechta.

Martin Šlechta v akci

Vystavený EQS 450+, slabší ze dvou zatím existujících verzí, má pohon zadních kol, výkon 245 kW a dojezd až 770 km.

Druhé provedení 580 4MATIC nabízí pohon všech kol a výkon 385 kW. Dynamika třítunového (!) vozu: zrychlení 0–100 km/h za 6,2, resp. 4,3 s.

K hladkému obtékání vzduchu přispívají i elektricky výsuvné kliky, které jsou za jízdy zapuštěné v karoserii.

Mercedes-Benz pro své čistě elektrické modely vymyslel nové označení Mercedes-EQ. V Máji se ukázaly také menší elektromobily EQA a EQC.

Zdroj: TK Mercedes-Benz, Erich Handl, Máj, 27. 7. 2021
27.červenec 2021