Kategorie
Značky
Regiony
 
 

MINI slaví 50. narozeniny

British Motor Corporation (BMC) představila před 50 lety výsledek své představy revolučně pojatého kompaktního vozu. První Morris Mini-Minor sjel z výrobního pásu v srpnu 1959 a vznikla legenda, která se prodává dodnes.

Na konci padesátých let ovlivňovala automobilový průmysl krize v Suezském průplavu. Alec Issigonis – tvůrce prvního Mini – dostal před zahájením prací na novém voze od společnosti BMC následující požadavky: kreativní využití vnitřního prostoru, prostor pro čtveřici cestujících, mimořádná ovladatelnost a nízká spotřeba paliva. Už tři roky po zahájení výroby malého auta, v roce 1962, přesahovala roční produkce těchto vozů 200 tisíc automobilů. S tím, jak si jej oblíbily známé osobnosti (Peter Sellers, Beatles, Brigitte Bardotová, Clint Eastwood, Lord Snowdon, Twiggy…), se stalo Mini rázem symbolem nadcházející generace, který se vyráběl až do osmdesátých let.
 
Znovuoživení značky
Poté, co v březnu 1994 BMW Group koupila Rover, bylo rozhodnuto o oživení značky a pokračování v její tradici. Nový model se opíral o moderní vzhled, který ale navazoval na svého kultovního předchůdce. V roce 2008 se vyrobilo více než 232 000 automobilů tohoto jména. Nejvíce vozů MINI se v loňském roce prodalo v USA. V současnosti se prodávají v ne méně než 80 zemích celého světa – nejnověji od roku 2009 také v Brazílii.
 
Výroba v Oxfordu
Vozy Mini se vyrábějí v britském Oxfordu a pobočných závodech v Hams Hall a Swindonu. V Oxfordu vznikají na společné výrobní lince modely MINI, MINI Clubman a MINI Fabrik, ale také extrémní sportovní stroje MINI John Cooper Works, MINI John Cooper Works Clubman a MINI John Cooper Works Cabrio. Přibližně 1,24 milionu ze všech 1,5 milionu vozů, jež v Oxfordu vznikly, mají dvoudveřovou klasickou karoserii, která proporcemi odkazuje na svého předchůdce. Továrna v Oxfordu vyrobila také přibližně 179 000 vozů MINI Cabrio, stejně tak jako 79 000 vozů MINI Clubman. Kdyby se tyto výrobní počty sečetly s produkcí původního vozu Mini, došli bychom k závěru, že po celém světě se během padesáti let prodalo 6,8 milionu vozů.
 
Speciály pro Frankfurt
Na zářijovém mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu se představí dvojice speciálních edicí MINI 50 Camden a MINI 50 Mayfair, jež jsou oslavou a současně upozorněním na padesátileté výročí značky. Návštěvníky expozice značky MINI přivítá obrovský nápis „What a Birthday. It’s MINI.“
10.září 2009