Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Ministr chce zřídit komisi pro dovoz ojetin

Šéf resortu dopravy Aleš Řebíček chce na pondělním zasedání vlády navrhnout zřízení meziresortní komise, která by měla najít způsob, jak zpřísnit podmínky pro dovoz a registraci ojetých automobilů.

Jejím cílem bude prozkoumat všechny možnosti, které česká strana nevyužila vůči Evropské komisi, pokud jde o omezení stáří dovážených aut. "Ale tam si myslím, že moc velká šance není," řekl Řebíček.
    Podotkl, že Evropská komise kvůli tomu zahájila řízení s Polskem a Slovenskem, které řeší stejný problém. Další cestou, kterou by budoucí komise měla zvážit, je možnost likvidace vraků za pomoci případného dotačního programu. Třetí oblastí je zpřísnění dohledu nad stanicemi technické kontroly.
    Řebíčka dnes kvůli problémům s dovozem ojetin ve sněmovně interpeloval sociálně demokratický poslanec Břetislav Petr. Připomněl, že novela z roku 2006 zrušila omezení dovozu aut starších osmi let a autobusů nebo nákladních aut starších pěti let. Podle něj je dovoz ojetin starších deseti let pouze jiným druhem dovozu odpadu.
    "Uvědomme si, že za ojetinu, kterou majitel prodá výhodně do ČR, by musel v domovské zemi zaplatit značnou sumu za jejich ekologickou likvidaci," tvrdí poslanec Petr. Řebíček mu přislíbil, že na pondělním jednání vlády navrhne premiéru Mirku Topolánkovi, aby komisi zřídil. 
 
    Řebíček také informoval, že ministerstvo připravuje zřízení dopravního úřadu, který by měl centralizovat některé činnosti, které již dříve převzaly kraje. Ministerstvo dopravy by pak podle něj mělo nástroj na to, aby mohlo dohlížet na činnost obecních úřadů, které ojetiny registrují.
    Jen za letošní první čtvrtletí zaregistrovaly tuzemské úřady přes 53.000 ojetých aut. Za loňský rok to podle webových stránek Svazu dovozců automobilů bylo téměř 213.000 aut. Z toho nejvyšší podíl připadal na auta ve stáří od pěti do deseti let.
5.květen 2008