Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Most: sraz majitelů veteránů letos zpestří americké vozy

Součástí závodů historických vozů na mosteckém autodromu bude letos opět sraz majitelů veteránů, a to jak automobilů, tak motocyklů. Tentokrát přehlídku zpestří vozidla vyrobená ve Spojených státech.

Důvodem je evropská série závodů amerických sedanů NASCAR, která se v české premiéře představí fanouškům v Mostě právě současně se seriály historických speciálů. Závodní víkend The Most American Show NASCAR a sraz veteránů a amerických dvoustopých i jednostopých vozidel autodrom přivítá ve dnech 29. a 30. června.

Tisková konference Autodromu Most 1. 11. 2018 potvrdila konání závodů NASCAR

Pořadatelé připravili pro účastníky srazu zajímavý bonus. Prvních 100 majitelů veteránů, kteří se přihlásí a na sraz dorazí, získají vstup do areálu autodromu na celý víkend zdarma. Tato prémie platí také pro prvních 50 přihlášených majitelů amerických vozidel.

„Ostatním účastníkům srazu pak poskytneme zvýhodněné vstupné 290 Kč na celý víkend. Běžná vstupenka v předprodeji přitom činí 290 Kč pro jednu osobu na jeden den. Vstupné platí na tribunu, divácký svah i do depa závodních strojů. Její držitel se může zúčastnit i spanilé jízdy historických a amerických vozů po závodní dráze,“ upřesnila eventová manažerka společnosti AUTODROM MOST Michaela Rosenkranzová.

Vzhledem k rozšíření srazu o produkci severoamerického automobilového průmyslu Rosenkranzová očekává rekordní počet vozidel. „V loňském roce dorazilo na 155 majitelů veteránů, letos společně s majiteli amerických aut to bude určitě přes 200. Pro diváky tak bude expozice pestřejší a mnohem zajímavější. Bude to skvostná podívaná, která stojí za to závodní víkend navštívit. Platí to samozřejmě také o spanilé jízdě po velkém závodním okruhu, uskuteční se po oba dny, tedy v sobotu i v neděli,“ doplnila.

NASCAR Whelen Euroseries je jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent, kde se jezdí už od roku 1948. Na rozdíl od Spojených států, kde silné a rychlé sedany krouží na oválech, se v Evropě jezdí zejména na klasických přírodních okruzích. Podmínkou je, aby divák měl výhled alespoň na 50 procent trati. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 450 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Jediné, co se liší, je vzhled karoserie. Týmy mají na výběr z modelů Chevrolet SS, Chevrolet Camaro, Ford Mustang nebo Toyota Camry.

Závodní víkend nabídne už potřetí v řadě také souboje historických vozů, a to včetně monopostů excelujících v minulém století na věhlasných světových okruzích. Diváci se mohou těšit na série FIA Lurani Trophy, Triumph Competition & British HTGT, HAIGO – cestovní vozy a formule, DMV Formel Vau, AFR Pokal a Kampf der Zwerge.

Zdroj: Autodrom Most, Jan Foukal
31.leden 2019