Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Motorpal chce zvýšit export do Ruska

Jihlavský strojírenský podnik Motorpal letos plánuje více než trojnásobný růst exportu do Ruska a okolních zemí. Zatímco loni na tyto trhy dodal vstřikovací systémy pro dieselové motory asi za 100 milionů korun, letošní prodej se má přiblížit k 350 milionům korun.

Podle vyjádření zástupců firmy k tomu má přispět založení společného podniku s ruským producentem vstřikovacích zařízení i spolupráce s tamními výrobci motorů a prodejci náhradních dílů. Kromě Ruska chce Motorpal zvýšit vývoz do Běloruska a na Ukrajinu, v tomto teritoriu se zajímá také o Estonsko a Litvu. Kvůli tomu plánuje zvětšit kapacitu výroby u těch typů čerpadel, pro něž by v těchto zemích mohl být dobrý odbyt. "Do tří let chceme být zahraničním lídrem na tamních trzích v oblasti jak dodávek hotových vstřikovacích jednotek pro dieselové motory, tak jejich komponentů," uvedl v tiskové zprávě podniku generální ředitel Vít Hroch. 
 
O společném podniku jednají zástupci Motorpalu s Noginským závodem palivové aparatury. Podle Hrocha se jedná o největšího producenta vstřikovacích zařízení v Rusku. Tamní výrobci čerpadel ale nedosahují takové kvality a spolehlivosti jako Motorpal, tvrdí Hroch. Dodal, že jihlavská firma chce také využít stoupajícího zájmu o dieselové motory u výrobců automobilů, traktorů a stavebních a zemědělských strojů.
    Motorpal se kromě vstřikovacích systémů pro dieselové motory specializuje i na výrobu přesných dílů pro automobilový průmysl. Podnik zaměstnává skoro 1900 lidí a jeho roční obrat se pohybuje kolem 1,5 miliardy korun. 
 
Loni na podzim společnost oznámila, že si půjčí 550 milionů korun na modernizaci provozu, protože do tří let plánuje zdvojnásobit svůj roční obrat na tři miliardy korun. Kromě ruských trhů chce Motorpal dostat nové zakázky hlavně v Indii a Číně. Nová strategie rozvoje Motorpalu vznikla po příchodu nového vlastníka, jímž se na začátku minulého roku stala společnost Gubera. Vedení Motorpalu bylo obměněno loni v září. Většina výrobků Motorpalu dosud směřovala do Německa a dalších západoevropských zemí.
30.březen 2008