Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Mzdy v Česku jsou větší než v SR i Maďarsku

Pracovníci českých automobilek a jejich dodavatelů mají výrazně vyšší platy než jejich kolegové v Maďarsku a nepatrně více než Slováci. V průměru berou tuzemští pracovníci automotivního průmyslu v běžných profesích zhruba 21.500 korun. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů společnosti Merces.cz. 

Nejvyšší plat mají v českých automobilkách procesní inženýři (33.722 Kč), následují technologové (26.919 Kč), inženýři údržby (24.376 Kč) a přijímací technici (22.477 Kč). Naopak nejméně si vydělají automechanici (19.221 Kč), operátoři strojů a zařízení (19.123 Kč) a opraváři (19.104 korun). 
 

    Nejvyšší mzdy berou zaměstnanci automobilek a jejich dodavatelů v Praze a Středočeském kraji, a to přes 25.500 korun. Nejnižší mzdy jsou v Olomouckém a Zlínském kraji, kolem 20.000 Kč. "V průběhu roku byly nízké mzdy také na severu Moravy, ale vzhledem k dokončení fabriky (Hyundai) v Nošovicích už v průměru rostou," uvedl jednatel společnosti Profesia Dalibor Jakuš. 
 

    Ovšem hned za hranicemi jsou lidé v automobilovém průmyslu placeni hůře. Například na Slovensku jsou automobilky v Bratislavském, Trnavském a Žilinském kraji. "V prvních dvou jsou mzdy výrazně nejvyšší, ale například v Žilinském či Nitranském kraji mají lidé v odvětí automobilek v přepočtu kolem 17.000 Kč. Stejná mzda platí zároveň pro průměr sektoru celého Maďarska," dodal Jakuš. 
 

    Merces je projekt slovenské společnosti Profesia, která na stránce www.merces.cz umožňuje každému srovnat svou mzdu s lidmi, kteří pracují na stejné či podobné pozici, práci vykonávají ve stejném regionu a mají srovnatelnou praxi. Profesia je součástí britské společnosti Daily Mail and General Trust plc.

 
29.prosinec 2008