Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Na Jarově otevřena největší stanice CNG

Od 13. května 2009 zahajuje provoz největší plnicí stanice stlačeného zemního plynu (CNG) v České republice, a to v areálu Pražských služeb v Praze 9 – Vysočanech. Oznámila to v úterý na tiskové konferenci Česká plynárenská unie.

Stanice bude otevřena v rámci pokračování ekologického projektu, jehož cílem je přispět ke zlepšení životního prostředí v Praze. Bude sloužit nejen vozům Pražských služeb, ale i veřejnosti.
  
 „V Praze v současnosti fungují dvě stanice Pražské plynárenské – v jejím areálu v ulici U Plynárny v Michli a u čerpací stanice Shell ve Švehlově ulici v Praze 10. Pražská plynárenská se v blízké době chystá otevřít další tři stanice – po areálu Pražských služeb také v Evropské třídě v Praze 6 a v Modřanské ulici v Praze 4,“ říká Radek Patera z Pražské plynárenské a.s.

V České republice je těchto stanic nyní už celkem dvacet. „Na rozvoji CNG a na rozšíření plnicích stanic CNG má vliv i poměrně hustá síť distribuční soustavy ČR budovaná v rámci celoplošných plynofikací měst a obcí,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie.
 
„Dobrovolná dohoda státu a plynárenských společností předpokládá, že do roku 2013 podpoří výstavbu plnicích stanic CNG podél hlavních tranzitních tahů a do roku 2020 vybudují za vhodných ekonomických podmínek 100 veřejných plnicích stanic. Do roku 2020 by mělo v ČR jezdit až 450 tisíc CNG vozů a mělo by vzniknout nejméně 350 plnicích stanic,“ dodává.
 
Na CNG už v Česku jezdí v současnosti asi 1400 vozidel, z toho 237 autobusů a 14 komunálních vozů. Provozní náklady jsou dnes u zemního plynu jedna koruna na kilometr a až do konce roku 2011 je stlačený zemní plyn (CNG) osvobozen od spotřební daně. Pak bude daň nepatrně narůstat a v roce 2020 bude daň jen 2,36 Kč za metr krychlový. To bude v porovnání se současnou daní přes 10 Kč na litr benzinu i v budoucnosti stále nesrovnatelně ekonomičtější.
 
 
 
 
-ber-
22.květen 2009