Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nákladní divize Fiatu bude vyrábět auta v Rusku

Společnost Iveco, která je divizí nákladních aut italské automobilky Fiat, vytvoří společný podnik s ruskou průmyslovou skupinou Samotlor-NN. Nový podnik by měl vyrábět v Rusku, které je jedním z nejrychleji rostoucích automobilových trhů světa, model Daily.

Iveco dodala, že nový podnik investuje kolem 50 milionů eur (1,4 miliardy Kč) do výstavby továrny ve městě Nižnij Novgorod. Výrobní kapacita továrny má být 25.000 vozů ročně. Auta z továrny budou směřovat na trh v Rusku a do sousedních zemí. Model Daily má tři verze – dodávka, minibus a ambulance. Iveco bude vlastnit v novém podniku podíl 51 procent. Doposud měla společnost Iveco v Rusku pouze malou distribuční síť, která prodává její těžké nákladní vozy.
Plán na expanzi v Rusku představila i další divize Fiatu, Magneti Marelli. Ta dnes podepsala předběžnou dohodu o vytvoření společného podniku s místním výrobcem elektronických součástek Avtopribor. Magneti bude mít v novém podniku podíl 51 procenta. Finální dohoda má být podepsána ještě v letošním roce.
Do Ruska směřuje nejen Iveco, ale i další výrobci osobních a nákladních vozů. Automobilky se tak snaží vyrovnat se stagnující poptávkou na zralých trzích, mezi které patří země západní Evropy, napsala agentura Reuters.
Podle údajů poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) se celkový prodej osobních automobilů v Rusku v loňském roce zvýšil o 20 procent na 2,06 milionu vozů. To staví Rusko na stejnou úroveň jako Itálii, Francii a Německo, a země je na nejlepší cestě stát se druhým největším trhem s automobily v Evropě. Podle odborníků PwC by se tak mohlo stát v roce 2010.

8.červenec 2007