Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nemak omezil výrobu, zaměstnanci jsou doma

Mexický producent hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů Nemak, který působí v průmyslové zóně Joseph nedaleko Havraně na Mostecku, omezil v důsledku globální finanční krize výrobu. Důvodem je pokles objemu zakázek. Všech zhruba 400 zaměstnanců zůstane tento týden doma.

Firma požádala podle ředitele mosteckého úřadu práce Oldřicha Malého už dříve o přechod na omezený režim produkce s výplatou 60 procent měsíční mzdy zaměstnancům. "Tento režim firma může uplatnit od 1. února. Nebylo specifikováno, v jakých dnech jej využije," uvedl. 

    Závod Nemaku za 1,5 miliardy korun zahájil provoz na podzim 2003, firma v něm chce postupně zaměstnat 530 lidí. Původní záměr počítal v dalších letech s rozšířením výroby, při investici celkem osmi miliard korun firma chtěla vytvořit až 1360 pracovních míst. 

    Od listopadu 2006 působí v zóně Joseph v sousedství Nemaku i společný podnik Starcam, který založila německá pobočka Nemaku s automobilkou Daimler Chrysler. Podle informací ČTK se omezení výroby týká i tohoto závodu. 

    Zóna Joseph o rozloze 190 hektarů je první rozvojovou plochou Mostu na zelené louce. Společně se státem tam město dosud investovalo bezmála 380 milionů korun. 

    Výstavbě zóny předcházela řada sporů s ekologickými aktivisty a místním sedlákem Janem Rajterem. S tím se ale město nakonec dohodlo a vykoupilo od něj za 260 milionů korun pozemky v okolí zóny. Většinu z peněz poskytl stát.

19.únor 2009