Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Němci schválili nový zákon o Volkswagenu

Ministři německé vlády  dnes schválili další verzi 48 let starého zákona o Volkswagenu, který má automobilku chránit před nepřátelským převzetím.

Německo bylo nuceno zákon změnit, protože Evropský soudní dvůr loni dospěl k závěru, že zákon brání volnému pohybu kapitálu, a porušuje tak pravidla Evropské unie. Ani nová verze však zřejmě neodstranila všechny sporné body, které vedly k rozhodnutí soudu, uvedla dnes agentura Reuters. 

    Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová v prohlášení potvrdila, že i v nové legislativě zůstala podmínka, že velká strategická rozhodnutí v automobilce musí být schválena více než 80procentní většinou. Spolková země Dolní Sasko tak bude mít stále hlavní vliv nad automobilkou, protože vlastní více než 20 procent akcií VW. 

    Evropská komise zopakovala své varování, že podnikne další právní akce proti Berlínu, pokud bude nová verze zákona neuspokojivá. Největší akcionář Volkswagenu, automobilka Porsche, dnes oznámila, že podala žalobu, ve které usiluje o zrušení zákona.
    Porsche vlastní ve VW podíl 31 procent a plánuje ho zvýšit na více než 50 procent. Plány Porsche na ovládnutí VW nyní zkoumá Evropská komise, která do 18. června rozhodne, zda tuto transakci schválí.
 

 

6.červen 2008