Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nissan se poprvé propadl do ztráty

Japonská automobilka Nissan Motor se ve třetím finančním čtvrtletí propadla do ztráty a zruší 20.000 pracovních míst, aby se vyrovnala se zpomalením světové ekonomiky. Oznámila to dnes firma. Dodala, že v celém finančním roce očekává provozní ztrátu 180 miliard jenů (přes 40 miliard Kč).

Bude to první celoroční ztráta podniku za dobu, kdy je jeho generálním ředitelem Carlos Ghosn. Ten řídí rovněž francouzského výrobce automobilů Renault, se kterým Nissan od roku 1999 úspěšně spolupracuje. 
    
Firma Nissan plánuje zrušit 12.000 míst v Japonsku a 8000 míst v zahraničí. Celkový počet zaměstnanců podniku by tak měl klesnout o 8,5 procenta na 215.000 lidí, píše agentura AP.
 
    Společnost Nissan uvedla, že ve čtvrtletí končícím v prosinci činila její provozní ztráta 99,2 miliardy jenů ve srovnání s provozním ziskem 211,9 miliardy před rokem. Celoroční provozní ztrátu Nissan naposledy vykázal před 14 lety, napsala agentura Reuters.
 
    Za finanční rok do konce března vyrobí třetí největší japonská automobilka o pětinu méně vozů, než plánovala na jeho začátku. Přiměl ji k tomu propad prodeje aut za nynější hospodářské a úvěrové krize, kdy se spotřebitelé snaží neutrácet a úvěry jsou hůře dostupné.
 
    Rival Toyota minulý týden ztrojnásobnil odhad své celoroční provozní ztráty. Toyota se odvolává na propad prodeje na hlavních odbytištích, zejména ve Spojených státech, v Evropě a domácím Japonsku. Podobně snížila předpověď i Honda, ta ale očekává jako výsledek zisk.
 
    Celoroční čistá ztráta Nissanu zřejmě dosáhne 265 miliard jenů proti čistému zisku 160 miliard z předchozího roku. Podnik patří ze 44 procent francouzské automobilce Renault.
 
    Akcie automobilek poslední rok klesaly výrazně, ale emise Nissanu si vedla hůře než Honda a Toyota kvůli horší rozvaze a slabší likviditě. Za posledních 12 měsíců klesly akcie Nissanu o 70 procent, zatímco Toyota ztratila 47 a Honda 30 procent.
 
    Prodej Nissanu na hlavních trzích letos v lednu propadl. Ve Spojených státech, které jsou pro Nissan největším odbytištěm, se snížil o třetinu. Podobně šel dolů odbyt i v Japonsku.

19.únor 2009