Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nissan snižuje výrobu

Japonská automobilka Nissan Motor kvůli poklesu poptávky po celém světě sníží výrobu v Japonsku, Británii a Španělsku.

Obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky způsobily, že spotřebitelé omezili nákupy nových aut. Společnost proto hodlá od listopadu do března snížit výrobu ve dvou japonských továrnách o 65 000 vozů. V září již přitom společnost omezila výrobu v jedné z japonských továren o 10 000 vozů. Celkem by ve fiskálním roce, který končí v březnu 2009, měla automobilka vyrobit v Japonsku 1,39 milionu vozů.
 
   Snížení výroby se dotkne hlavně luxusního modelu Infiniti a sportovních užitkových vozů Murano a Rogue. Tyto modely jsou určené převážně pro severoamerický trh, kde prodej prudce klesá. V samotném září se prodej Nissanu v USA propadl o 34 procent na 59 565 vozů.
 
    Nissan také na dva týdny zastaví výrobu ve své hlavní evropské továrně v Sunderlandu na severovýchodě Anglie. V dalších třech týdnech pak zkrátí počet pracovních hodin. Nissan v Anglii vyrábí malé modely Micra a Note. 

    Omezení výroby se nevyhne ani továrně v Barceloně. Minulý týden Nissan uvedl, že zde propustí 1680 zaměstnanců, nyní dodal, že na týden zastaví výrobu v továrně a na osm týdnu zkrátí pracovní dobu. V Barceloně se vyrábí modely Pathfinder, Navara 4×4 a dodávka Primastar. 

    Společnost zatím neuvedla, zda hodlá revidovat svůj výrobní plán. Výkonný viceprezident Carlos Tavares na počátku tohoto měsíce uvedl, že Nissan je na nejlepší cestě splnit svůj prodejní cíl, který pro letošní rok počítá s prodejem 3,9 milionu vozů. V první polovině roku se prodej automobilky zvýšil o pět procent, podle plánu má za celý rok stoupnout o 3,5 procenta. V Nissanu vlastní podíl 44 procent francouzský Renault, napsaly agentury AP a Reuters.

2.listopad 2008