Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nissan žádá Evropskou banku o pomoc

Japonská automobilka Nissan Motor požádala Evropskou investiční banku (EIB) o několik miliard eur pro své evropské aktivity. Evropská divize Nissan Europe uvedla, že bez finanční pomoci je několik jejích projektů kvůli celosvětovému propadu poptávky ohroženo. Divize se chystá propustit tři tisíce lidí.

 Pokud Nissan nedostane od EIB úvěry, ohrozí to pracovní místa v divizi, výzkum s vývojem a nové technologické projekty v Evropě, uvedl viceprezident Nissanu Europe pro finance Eric Nicolas. Jedna ze žádostí se týká například podpory pro vývoj technologií k elektromobilu. 


    Nicolas neupřesnil, o kolik Nissan banku požádal, zmínil se jen o řádu v miliardách. Odpověď od EIB očekává automobilka do konce letošního roku, protože schvalování pravděpodobně potrvá několik měsíců. 


    Nissan nevylučuje přijetí státní pomoci v jiných regionech. Manažeři automobilky proto dodávají, že nabídka bude mít vliv na to, kde se projekty nakonec uskuteční. "Vláda USA výrazně podporuje technologie elektrovozu, Japonsko ji také podporuje dobře," dodal Nicolas. 


    Nissan Europe již zrušil 1680 míst v barcelonské továrně a 1200 v britském Sunderlandu. Nové tři tisíce míst zruší v Evropě v rámci ohlášeného plánu snížit světový stav svých zaměstnanců o 20.000. 


    Podnik se snaží zbavit neprodaných zásob vozů a proti plánu postupuje rychleji. Nissan Europe chtěl snížit stav neprodaných aut proti srpnu minulého roku o 40 procent, a to do konce března. Místo toho měl na konci ledna jen 30 procent srpnového počtu, napsala agentura Reuters.

2.březen 2009