Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nižší využití kapacit zažívá devět z deseti firem

PRAHA, (Mediafax) – Míra využití výrobních kapacit je u 87 procent českých firem nižší, než v roce 2008. Vyplývá to ze zjištění Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR), které jeho vedení publikovalo na konci loňského roku.

"Právě investice ve výrobních kapacitách, a to, že stroje stojí – nevyrábí, trápí firmy nejvíce," upozornil Jaroslav Hanák, 1. viceprezident SPČR. Pokles zakázek zažívalo ve 4. kvartále sedm z deseti firem. Polovina firem si myslí, že zakázek bude ubývat i v příštím roce. Zároveň 40 procent oslovených podniků očekává v roce 2010 pokles tržeb. Propouštět bude chtít třetina firem.

Jsou však rozdíly mezi jednotlivými odvětvími průmyslu. Například automobilový průmysl by podle Antonína Šípka, ředitele sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu, mohl být letos stabilizován, a to jak z hlediska objemu zakázek, tak i kmenových zaměstnanců.

Naopak strojírenství čeká podle Ivana Čapka, ředitele Svazu strojírenské technologie ještě dramatický pokles. "Zakázky pro strojírenské firmy by mohly klesnout o 35 až 40 procent oproti roku 2008," odhadl.

"Chemický průmysl zaznamenává propad o pětinu a výhledy na příští rok nejsou jasné," sdělil Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu. Negativně na obor dopadne zavádění chemické legislativy REACH nebo směrnice o obchodování s emisními povolenkami, což znamená podle Nováka náklady sedm miliard korun ročně.

Špatnou zprávou pro průmysl je podle Hanáka ze SPČR skutečnost, že firmy jsou v současnosti odkázány samy na sebe, stát jim nepomáhá v těch oblastech, kde se to od něj čeká. "Téměř všechny firmy pozorují zhoršení platební morálky na trhu, nárůst byrokratizace ekonomiky a korupce," upozornil Hanák.

Statistika je závěrem dotazníkového šetření SPČR realizovaného počátkem prosince na vzorku 1600 firem.

14.leden 2010