Kategorie
Značky
Regiony
 
 

Nošovický Hyundai restartuje výrobu

Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích na Frýdecko-Místecku od úterního rána obnovuje výrobu. Korejská automobilka jako poslední z velkých českých finálních výrobců svůj závod uzavřela a jako první jej otevírá.

Výroba v Nošovicích byla po nálehání odborů zastavena 21. března z důvodu obav ze šíření nového typu koronaviru a váznoucí dodávce dílů. Opět se rozjede hned po Velikonocích, 14. dubna. Podle tiskového mluvčí automobilky Pavla Barvíka nejprve na dvě směny místo tří.

„Z důvodu hladkého náběhu výroby začneme dvousměnným provozem se střídáním ranní a odpolední směny. Zaměstnanci, na které v jednotlivých týdnech vyjde noční směna, obdrží náhradu mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku,“ uvedl mluvčí automobilky Hyundai.

„Vzhledem k očekávaným absencím mohou být zaměstnanci, kterým dle směnového kalendáře vychází na daný týden noční požádáni, aby přišli „doplnit stavy“ na směny ostatní, tj. ranní či odpolední,“ uvádí odbory Kovo HMMC.

S rozjezdem samotné automobilky obnoví výrobu i její subdodavatelé. „Při rozjezdu výroby jde o dokonalé sladění a naplánování činností našich zaměstnanců a dodavatelů. Celkově se v Moravskoslezském kraji jedná o zhruba 12 000 lidí. Z toho je 3 300 našich zaměstnanců a 8 700 zaměstnanců pracujících pro naše přímé dodavatele v regionu,“ uvedl Barvík.

Většina zaměstnanců automobilky pochází z regionu. Firma má v celé Evropě desítky dodavatelů, další jsou pak z Jižní Koreje. V dodavatelském řetězci se většinou nevyrábí na sklad, ale „just in time“, tedy plynule v určeném čase podle požadavků zákazníka. Barvík řekl, že nyní se automobilka mimořádně díly částečné předzásobí.

Zdroj: HMMCZ, Pavel Barvík; FOTO: Erich Handl
13.duben 2020